29.06.2018/15:11

Sieć kiosków prasowych Ruch w poważnych tarapatach w stulecie istnienia

Ostatni zysk w wysokości 200 tys. zł sieć odnotowała w 2011 r. Od tamtej pory notuje wielomilionowe straty – w ub.r. było to 30 mln zł. sytuację pogarsza brak właściciela – relacjonuje serwis money.pl.

Handel w kioskach się kurczy. Spółka ze 100-letnią historią sprzedaje coraz mniej i notuje kilkudziesięciomilionowe straty.

Jak podaje serwis Money.pl, w 2017 roku Ruch miał 30-milionową stratę. Straty kultowa polska spółka notuje już od kilku lat. Ostatni zysk firma miała w 2011 roku, zarabiając nieco ponad 200 tys. zł. Dla porównania – dziesięć lat temu Ruch sprzedawał towary za 4 mld zł rocznie. W ostatnim roku był to już tylko 1 mld zł.

Money.pl zauważa, że problemy Ruchu można zrozumieć - sprzedaż gazet maleje od lat. Ruch próbował więc innych biznesów. Przełomem miała być usługa „Paczka w Ruchu”. Spółka chciała wykorzystać swoje 2 tys. punktów, by dzięki nim wysyłać i odbierać paczki. To miała być alternatywa dla coraz popularniejszych paczkomatów, ale i dla usług kurierskich.

Jednak, według raportu o branży e-commerce firmy Gemius, obecnie jednak tylko 1 proc. kupujących przez internet wybiera usługę Ruchu. Sieć ma też problemy z kioskarzami, którzy twierdzą, że firma spóźnia się z płatnościami.

Spadające przychody i lata bez zysku to nie jedyne problemy spółki. Większym może być to, do kogo Ruch de facto należy. „W 2010 r. rozpoczął się kolejny etap zmian. Fundusz Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową Eton Park, odkupił Ruch i wycofał firmę z giełdy” - tak Ruch opisuje na stronie swoją strukturę właścicielską. Problem w tym, że fundusz już nie istnieje. Serwis Bloomberg już w 2017 opisywał, że firma po dekadzie postanowiła zakończyć działalność. Nie łatwo też znaleźć informacje na temat

Lurena Investments B.V. Fundusz miał być holenderski, ale i w polskim KRS funkcjonuje spółka Lurena Investments. Z dopiskiem „w likwidacji” – przytacza money.pl.

Do kogo więc należy tak naprawdę Ruch? Media informowały, że firmę w 2017 roku chciał przejąć jej prezes, Igor Chalupec, przez kontrolowaną przez siebie spółkę z Cypru. UOKiK potwierdził money.pl, że zgoda na przejęcie jest. Nie wiadomo jednak, czy zostało sfinalizowane.

Czytaj więcej na money.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.