08.03.2020/22:17

Sieć Komputronik próbuje się ratować i składa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego

Komputronik oraz spółka zależna Komputronik Biznes złożyły 2 marca w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego. Komputronik rozpoczął rozmowy z bankami w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki.

Złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego ma związek z wydaniem przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu - Delegatury w Lesznie negatywnych dla spółki decyzji dotyczących postępowań kontrolnych w zakresie podatku VAT za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2014 roku. Decyzje Komputronik otrzymał 2 marca.

W decyzjach organu zakwestionowano prawidłowość rozliczeń VAT emitenta w kontrolowanych okresach, w związku z czym wydano decyzję, na podstawie której powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln zł (plus należne odsetki szacowane przez emitenta na 18,7 mln zł). Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania sanacyjnego, Komputronik oraz Komputronik Biznes złożyły wstępny plan restrukturyzacyjny. W przypadku obydwu spółek zakłada on m.in umorzenie wysokości wierzytelności głównych o 40 proc. i ich spłatę w kwartalnych ratach, umorzenie całości odsetek od zaległych wierzytelności należnych wierzycielom do dnia otwarcia postępowania sanacyjnego oraz po tym dniu i umorzenie całości pozostałych wierzytelności ubocznych (koszty, opłaty, kary umowne itp.) od wszystkich rodzajów długów. Spółki planują także ok. 20-proc. redukcję zatrudnienia.

Jednocześnie Komputronik poinformował o rozpoczęciu rozmów z bankami - mBankiem, Santander Bank Polska, Millennium Bankiem oraz Bankiem Pekao - rozmów w celu uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki. Jak podano w komunikacie, przedłużone pod koniec zeszłego roku umowy z mBankiem, Santanderem i Millennium zawierały klauzule, pozwalające bankom ograniczyć finasowanie Komputronika, jeśli w określonym terminie spółka nie dostarczy dowodu zakończenia kontroli skarbowych za rok 2014. Trzy wymienione banki odpowiadają za 94 proc. zewnętrznego finansowania spółki.

W komunikacie Komputronika podano, że w dniu 5 marca 2020 r. Bank Pekao wypowiedział spółce umowę kredytową natomiast Pekao Faktoring sp. z o.o. wypowiedział umowę faktoringową spółce Komputronik Biznes.

Zgodnie z treścią otrzymanej informacji nt. wypowiedzenia wstrzymane zostaje dalsze finansowanie wierzytelności faktoringowych oraz wstrzymany zostaje zwrot funduszu gwarancyjnego oraz innych należnych kwot. Jednocześnie umowa kredytowa wypowiedziana została z zachowaniem trzydziestodniowego terminu wypowiedzenia". Grupa Pekao odpowiadała za ok. 6 proc. zewnętrznego finansowania Komputronika.

Komputrnik poinformował także, że obecnie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące prawidłowości rozliczeń podatku VAT za styczeń 2015 roku. W postępowaniu tym kwestionowane są rozliczenia podatku na kwotę 7,3 mln zł. Kontrola w tej sprawie została przedłużona do 29 kwietnia 2020 roku.

Aktualizacja, 9 marca:
Kliknij i przeczytaj nowy artykuł: "Komputronik z problemami, ale twierdzi, że klienci mogą się czuć bezpiecznie"

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • fryc 09.03.2020

    i po komputroniku

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.