18.08.2020/06:41

Sieć Marks and Spencer zwolni w najbliższych miesiącach rekordowe 7000 osób!

To jedno z największych zwolnień grupowych, ogłoszonych przez firmę brytyjską od początku pandemii Covid-19. Sieć supermarketów Marks and Spencer zapowiada głęboką restrukturyzację, w rezultacie której aż 7000 osób straci pracę.

Zwolnienia obejmą pracowników sklepów, średni szczebel zarządzania regionalnego oraz pracowników centrali firmy. Sieć Marks and Spencer zapowiada m.in. radykalne przeniesienie handlu artykułami non-food do Internetu. Przede wszystkim dotyczy to specjalności, z której przez lata słynął M&S – szerokiej oferty odzieżowej.

Jeden z największych detalistów od co najmniej dekady zmagał się z problemami. O ile sprzedaż żywności szła nie najgorzej, o tyle cały segment non-food od lat był w opałach, podgryzany przez znane sieci modowe, takie jak Zara, czy irlandzką sieć dyskontową Primark. Pandemia koronawirusa, za sprawą której duża część obrotów przeniosła się do kanału online, ostatecznie przechyliła szalę i zmusiła detalistę do radykalnej zmiany strategii. Liczby są nieubłagane – od początku pandemii (ostatnie 19 tygodni, do 8 sierpnia) sprzedaż stacjonarna segmentu Ubrania i Dom spadła aż o 49,5 proc. W tym samym okresie sprzedaż online tego samego asortymentu wzrosła o 32 proc.

Struktura zarządzania i organizacji sieci zostanie radykalnie uproszczona i odchudzona. Celem strategicznym jest szybki rozwój e-commerce, ale zmiany będą miały miejsce również w placówkach stacjonarnych. Pracownicy będą przestawiani na wielozadaniowość – np. będą w miarę potrzeb obsługiwać zarówno segment spożywczy, jak i przemysłowy. Wdrożony zostanie, opracowany we współpracy z Microsoftem, pakiet technologii sklepowych, co umożliwi „spłaszczenie” struktury zarządzania i zmniejszenie zatrudnienia w biurach.

W konsekwencji sieć będzie zmuszona zredukować zatrudnienie o 7000 osób. To blisko 10 proc. całej załogi – obecnie M&S zatrudnia łącznie ponad 78 tys. pracowników, jednak znaczna ich część to pracownicy 62 oddziałów zagranicznych. Spółka nie podała, jaka liczba zwolnień dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także