22.06.2020/12:00

Sieć Moya otwarta na przejęcia. Firma podtrzymuje swoje ambitne plany rozwojowe

- W ciągu tych kilku tygodni ponownie przejrzeliśmy wszystkie projekty inwestycyjne, które znajdują się w portfolio naszej spółki. Nie zmieniliśmy naszej strategii na ten rok, ani strategii długoterminowej. zauważa w rozmowie z serwisem wiadomoscihandlowe.pl Filip Puchalski, dyrektor ds. operacyjnych sieci stacji paliw Moya, członek zarządu Anwim S.A.

Jak pandemia wpłynie na cały rynek i na strategie rozwoju operatorów stacji paliw?

Na pewno sytuacja nie pozostanie bez echa. Zakładam, że wiele firm z branży jeszcze przez wiele miesięcy będzie odrabiało straty i próbowało wyjść na prostą. Myślę, że jeśli jesienią br. nie będzie nawrotu koronawirusa, to na przełomie roku powinniśmy wracać do normalnych sprzedaży, czyli do poziomu sprzed pandemii.

Perspektywa dla branży jeśli chodzi o stacje czy segment detaliczny jest o tyle korzystna, że ostatnie tygodnie to okres zadowalający w aspekcie marż. Głosy w ramach grup branżowych, do których przynależymy jako firma, są jednoznaczne.

Prognozowane jest, że nastąpi przesunięcie części inwestycji z tego roku na następny czy jeszcze dalej. W tym aspekcie wpływ pandemii na branżę będzie odczuwalny. Natomiast w mojej ocenie, strategii długoterminowych pandemia nie zmieni, chyba że nastąpi bardzo mocny powrót wirusa, a medycyna wciąż będzie wobec niego bezsilna. Wtedy, być może jako branża, będziemy musieli zaktualizować procedury i strategie. Jednak na ten moment wydaje się, że możemy mówić tylko o przesunięciu części inwestycji w czasie, a nie o ograniczaniu założeń rozwojowych.

W lutym mówił pan o planach na najbliższe lata – 50 nowych stacji na 2020 r. oraz do 2023 r. 350 stacji. Czy te plany są aktualne?

W ciągu tych kilku tygodni ponownie przejrzeliśmy wszystkie projekty inwestycyjne, które znajdują się w portfolio naszej spółki. Nie zmieniliśmy naszej strategii na ten rok, ani strategii długoterminowej.

Chociaż muszę zaznaczyć, że w ostatnich tygodniach wprowadzono szereg przepisów, które utrudniały nam funkcjonowanie operacyjne czy też inwestycyjne. Jednym z przykładów może być np. to w jaki sposób funkcjonowały urzędy, co przekładało się na to, że uzyskanie pozwoleń i kluczowych dokumentów było bardzo trudne, a czasami niemożliwe. Z naszej perspektywy, prężnie rozwijającej się firmy, brakuje jednolitego podejścia w urzędach w całym kraju.

Spotkaliśmy się również z takimi sytuacjami, że Sanepid nie chciał skontrolować stacji, a to uniemożliwia rozpoczęcie sprzedaży w sklepie. Co ciekawe, inny oddział Sanepidu, w innej części Polski, wydawał decyzje zaocznie. Nie wiedzieliśmy przez pewien czas, jak postępować w zakresie wydawanych pozwoleń na budowę, ponieważ nie były one uprawomocniane i nie mogliśmy rozpocząć realizacji inwestycji. Żadna z firm nie chce mieć problemów ze względu na niejasną interpretację przepisów prawa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.