29.05.2017/12:05

Sieć Ruch zmieni właściciela. Igor Chalupiec chce dokonać wykupu menadżerskiego spółki

Cypryjska spółka Loverose Limited chce przejąć firmę Lurena Investments, do której należy w Polsce sieć kiosków prasowych i punktów convenience pod marką Ruch. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął właśnie wniosek o zgodę na transakcję.

Loverose jest przedsiębiorcą kontrolowanym przez osobę fizyczną, która kontroluje również przedsiębiorców prowadzących działalność inwestycyjną w różnych sektorach gospodarki oraz doradztwa biznesowego.

Lurena Investments jest spółką holdingową i nie prowadzi działalności operacyjnej i należy do funduszu Eton Park Capital, który wyłożył 630 mln zł, by odkupić spółkę od skarbu państwa. Lurena ma 100 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki Ruch S.A., która jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek (w tym sprzedaż internetową), a także usług kurierskich (usługa Paczka w Ruchu). Za pośrednictwem Ruch Lurena kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

Wykupu menadżerskiego spółki Ruch chce dokonać Igor Chalupec, który zarządza obecnie siecią w imieniu właścicela. Przypomnijmy, że Igor Chalupiec, to były prezes PKN Orlen (2004-2007), wiceminister finansów (2003-2004), wiceprezes zarządu Banku Pekao SA (2000-2003) i makler giełdowy. Obecnie partner i prezes zarządu firmy doradczej Icentis Corporate Solutions oraz Icentis Capital.

Jak poinformował pb.pl reprezentująca biznesmena cypryjska spółka Loverose podpisała list intencyjny z Eton Parkiem w sprawie wykupu menedżerskiego spółki. Firma spodziewa się zgody UOKiK na transakcję, powinna nastąpić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Jak pisze pb.pl przejęcie Ruchu przez Igora Chalupca oznacza kontynuowanie realizowanej obecnie strategii zakładającej zmniejszenie uzależnienia od kurczących się kategorii produktowych [prasa, tytoń, bilety] i oferowanie na coraz większą skalę usług logistycznych oraz kurierskich. 

Ruch podejmuje próby rozwoju biznesu, stawia na logistykę i e-commerce. Jego flagowym produktem jest Paczka w Ruchu, zawarł też porozumienie z Pocztą Polską. Zamierza też nadal rozwijać biznes detaliczny, m.in. poprzez wprowadzenie atrakcyjniejszego formatu punktów sprzedaży.

Jak pisze pb.pl udziały Ruchu w rynku kolportażu prasy spadły do 29,4 proc. w 2016 r. z 40,3 w 2010 r. Liczba punktów sprzedaży detalicznej skurczyła się z 28,6 tys. do 18,5 tys. W ubiegłym roku spółka wypracowała 6 mln zł zysku netto. Przychody też ostro spadły: z 4,1 mld zł w 2008 r. do 1,4 mld zł w 2016 r.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • ZBYS 17.12.2019

  11 dni czekam na paczkę ,która krąży po kraju.Nikt nic nie wie.
  Zmieniają nazwę firmy na Paczka w Bezruchu

 • TORY 21.11.2018

  Cba juz sie tym panem i spolka interesuje ponoc wuyłudzili kredyty na 150 mn zl z Alior Banku PRZYGLADAJAC SIE TEMU GESZEFCIARZOWI MAM CICHA NADZIEJE ZE SKONCY W PIERDLU

 • Sławek 24.08.2018

  Oto, jak Ruch traktuje swoich Klientów: Paczka wróciła do nas, bez żadnej informacji, z jakiego powodu. Dopiero po napisaniu maila, otrzymaliśmy info, że nie było możliwości doręczenia.... Do tego niektórzy kioskarze mają gdzieś przyjmowanie paczek w godzinach pracy i np, mimo iż punkt czynny jest do 19, to o 18 paczka została rzucona jak śmieć i usłyszałem tekst: system nie przyjmuje. Podobna sytuacja miała miejsce w 2 kioskach, więc to nie przypadek. Oczywiście nikt za to nie odpowiada. A teraz "perełki" - odpowiedzi od pracowników ruchu: "Pana ostatnia odpowiedź jest wyjątkowo żenująca. Zarzuca mi Pan "poglądy niezgodne z prawdą" co samo w sobie jest śmieszne i niedojrzałe", "Pana ton oraz wypowiedzi również świadczą tylko i wyłącznie o Panu oraz o Pana firmie" Tak funkcjonuje firma, która uważa się za jedną z większych w Polsce...ŻENADA...

 • klient 03.08.2017

  paczka od ponad 26 godzin nie uległ zmianie status miła pani na infolinii informuje przy powtórnej informacji że jej zgłoszenie w sprawie przesyłki może oczekiwać do 24 godzin na odpowiedź !!!!!!!!!!! - czy można polecić taką usługę ?????? - każdy może odpowiedzieć sobie sam ( przesyłka Warszawa - Wrocław )

 • andrzej 22.06.2017

  ...cypr ...ciekawe !

  za samą gębę dałbym temu cwaniaczkowi 10 lat !

 • Mmm 31.05.2017

  Ciekawe czy nakładanie wciąż nowych kar na ajentów za byle co np zabranie 1/3 z podstawy wynagrodzenia za brak plakatu który nie przyszedł spowoduje większe zyski firmy .ilu ajent ów musi jeszcze rozwiązać umowy żeby coś się zmieniło to my zarabiamy na ten cały RUCH i prezesa

 • Ciekawy 30.05.2017

  I co? Teraz nagle firma stanie się rentowna? A dlaczego nie była wcześniej, pod zarządem TEGO samego managera? Czy to legalne? :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.