10.08.2022/17:12

Sieć Super-Pharm podsumowała wyniki nowej aplikacji. Jakie są wnioski?

W ciągu 90 dni od startu nowej odsłony aplikacji Super-Pharm klienci marki obejrzeli w niej 2 miliony produktów, aktywowali 125 tys. kuponów lojalnościowych i złożyli ponad 50 tys. zamówień.

Użytkownicy ocenili wygląd i funkcjonalność nowej aplikacji Super-Pharm w App Store na 4,8. Za projekt odpowiadają dwie firmy: technologiczno-doradcza – Future Mind oraz dostawca rozwiązań e-commerce - Exorigo-Upos SA.

Aplikacja Super-Pharm bardzo szybko zyskuje nowych użytkowników. Korzysta z niej już ponad 250 tys. osób. W ciągu niespełna 3 miesięcy od jej startu, została wyświetlona na ekranach smartfonów aż 14 milionów razy. Oznacza to, że każdy z użytkowników w tym czasie skorzystał z aplikacji średnio 56 razy.

Aplikacja odpowiedzią na oczekiwania klientów

Poza podstawową funkcją, czyli umożliwieniem zakupów i płatności w dogodnej formie - BLIK, karta lub szybki przelew, aplikacja umożliwia przeglądanie na smartfonie oferty drogerii, sprawdzanie opinii, filtrowanie listy produktów oraz dodawanie wybranych z nich do ulubionych. Podąża także za oczekiwaniami polskich konsumentów, którzy wyjątkowo cenią sobie możliwość odbioru zamówień online w sklepie fizycznym (click & collect). Zapewnia również dostawę do popularnych Paczkomatów lub za pośrednictwem kuriera.

Członkowie Klubu Lifestyle, czyli programu lojalnościowego Super-Pharm, zyskują dzięki aplikacji możliwość zakupu produktów w ofertach specjalnych lub w niższych cenach – zarówno online, jak również w trakcie wizyt w drogeriach stacjonarnych. W ten sposób nowe mobilne rozwiązanie wpisuje się w customer journey współczesnego konsumenta, który przemieszcza się płynnie pomiędzy różnymi kanałami sprzedaży: e-commerce i tradycyjnym. Ze spersonalizowanych promocji skorzystało już wielu klientów Super-Pharm, a wirtualna karta lojalnościowa w ciągu 90 dni od launchu aplikacji, została wyświetlona ponad 200 tys. razy.

- Aplikacja Super-Pharm jest odpowiedzią na aktualne trendy oraz potrzeby naszych klientów i klientek, którzy chcą robić zakupy zarówno w sklepach fizycznych, jak i internetowych. Ważna jest dla nich prosta obsługa, wygoda oraz funkcjonalność. Rezultaty po pierwszych tygodniach nie pozostawiają wątpliwości – udało się spełnić te oczekiwania – mówi Maciej Maćkowiak, Lead Product Manager w Super-Pharm.

Wygoda to klucz do sukcesu aplikacji

Za warstwę technologiczną aplikacji odpowiedzialna było Exorigo-Upos SA. Firma jako twórca nowego sklepu internetowego Super-Pharm prowadziło prace backendowe w GraphQL i stworzyło zupełnie nowe API. Dzięki przemyślanej architekturze umożliwia ono nie tylko zasilanie rozwiązania danymi z Magento, lecz również decyduje o szybkości działania i wygodzie użytkowania aplikacji – cechach kluczowych dla osób dokonujących zakupów na urządzeniach mobilnych.

- Projekt nowej aplikacji mobilnej, zrealizowany wspólnie z Future Mind, to kolejny etap w procesie naszej współpracy z Super-Pharm. Cieszymy się z sukcesu związanego z uruchomieniem kolejnego, tym razem mobilnego, kanału sprzedaży. Pierwszy projekt zrealizowany z Super-Pharm, czyli nowa odsłona sklepu internetowego, okazał się trampoliną do dalszej ekspansji marki w świecie omnichannnel - mówi Przemysław Łukaszewski, Head of E-commerce, Exorigo-Upos.

Drugim partnerem w projekcie był zespół ekspertów z Future Mind, którzy mogą pochwalić się współpracą z takimi sieciami jak Żabka, Hebe czy Sinsay. W projekcie dla Super-Pharm zajęli się doradztwem w obszarze e-commerce i m-commerce oraz wdrożeniem i rozwojem produktu.

- Współpraca sieci drogerii i aptek Super-Pharm oraz Future Mind zaowocowała stworzeniem nowoczesnej i przyjaznej aplikacji mobilnej. Mamy ambitne plany rozwoju dotyczące wdrożenia nowych funkcjonalności, m.in. w zakresie personalizacji oferty i lojalizacji użytkowników. Pozwolą one na dotarcie do większej liczby konsumentów, coraz chętniej korzystających z nowoczesnych rozwiązań podczas zakupów – mówi Emil Waszkowski, Head of Digital Consulting, Future Mind.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także