07.02.2020/12:47

Sieci handlowe będą organizować działy RR – odpowiednik HR do zarządzania... robotami

W ciągu najbliższych pięciu lat przynajmniej dwóch czołowych globalnych detalistów ustanowi obok czy w ramach działów HR działy RR (robotic resources), do zarządzania zasobami pracowników-robotów – prognozuje firma analityczno-doradcza Gartner.

Do 2025 r. co najmniej dwóch z czołowej dziesiątki detalistów świata zorganizuje dział nadzorujący „zatrudnione” w firmie roboty, odpowiednik działu HR, do zarządzania zasobami ludzkimi. Oczywiście zadania obu działów będą się znacząco różniły.

– Handel detaliczny przechodzi obecnie bezprecedensowe zmiany, których istotą jest „doświadczenie konsumenckie”. Aby podążać za rewolucją technologiczną i wychodzić naprzeciw zmiennym oczekiwaniom konsumentów, detaliści poszukują nowych modeli operacyjnych, w ramach których powstaje hybrydowe środowisko pracy, składające się z ludzi, automatów i inteligentnych algorytmów – wyjaśnia Kelsie Marian, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Badania firmy pokazują, że 77 proc. detalistów planuje wdrożenie technologii AI do 2021 r. – najczęściej planowana jest robotyzacja kompletacji zamówień. Inne obszary współpracy ludzi i maszyn to wdrożenie sztucznej inteligencji, która będzie na bieżąco asystować działaniom ludzi, np. podpowiadając pracownikom sklepów, gdzie i jakie braki towaru pojawiły się na półkach, gdzie znaleźć odpowiednie towary w magazynie i jak wybrać optymalną trasę.

Wspólna, równoległa lub asystowana praca ludzi i urządzeń wymagać będzie zmiany podejścia w zarządzaniu operacyjnym. Gartner jest zdania, że organizacja i zarządzanie takimi hybrydowymi procesami operacyjnymi zmusi detalistów do rozszerzenia zadań działów HR – oprócz zarządzania „zasobami ludzkimi” będą one także zarządzać „zasobami robotycznymi”.

Działy RR nie będą się oczywiście zajmować takimi kwestiami, jak zarobki, premie, benefity, obecność, badania lekarskie, szkolenia, imprezy integracyjne czy plany emerytalne. Ich zadaniem będzie zakup czy wynajem maszyn, ich utrzymanie, uczenie, naprawa, wymiana i utylizacja, ale też np. opodatkowanie.

Kolejne zadanie, to odpowiednia organizacja pracy, tworzenie systemów operacyjnych, które zagwarantują płynną i efektywną współpracę ludzi i robotów. Organizacja spójnego systemu operacyjnego wymagać będzie decyzji, które stanowiska pracy obsadzić ludźmi, a jakie czynności skuteczniej wykonają roboty. Pracownicy działów HR i IT będą wspólnie decydować, jak zorganizować specyficzne dla danego biznesu procedury, jakie umiejętności maszyn wykorzystać, jakie cechy czy kwalifikacje muszą posiadać pracownicy, by skutecznie współpracować z maszynami na danym stanowisku.

Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl obstawia, że jeśli prognoza Gartnera sprawdzi się, to dwie pierwsze firmy, które utworzą działy RR będą Ocado i Amazon.

Źródło: gartner.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.