27.11.2020/14:49

Sieci handlowe, e-commerce i logistyka szukają pracowników przed świętami

Tradycyjny wzrost popytu w okresie przedświątecznym i częściowe zniesienie obostrzeń związanych z pandemią skutkuje zwiększeniem liczby ofert pracy tymczasowej w produkcji, handlu i logistyce, wynika z danych Work Service. Po tygodniach oczekiwania pospiesznie wracają do zatrudnienia pracowników także sieci handlowe i hurtownie. Nadal wstrzymuje rekrutacje branża turystyczna, hotelarska i gastronomiczna.

- Tegoroczny okres przedświąteczny przynosi duże zmiany w zatrudnieniu do prac tymczasowych. Jest odzwierciedleniem zmienności sytuacji i dużej niepewności. Podczas gdy w niektórych branżach, np. w logistyce, sprzedaży internetowej czy produkcji widać wręcz wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, w innych sektorach możliwości znalezienia zajęcia są minimalne, by nie powiedzieć zerowe. Wynika to z obostrzeń związanych z pandemią – komentuje Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service.

Jak wynika z danych Work Service, na przestrzeni ostatnich tygodni wrosło – wręcz o ponad 10 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w produkcji, dostawie i sprzedaży produktów spożywczych. Zwiększyła się również produkcja kosmetyków, słodyczy, alkoholi i ten trend się utrzymuje. Nadal pracę mogą znaleźć operatorzy maszyn, operatorzy wózków widłowych, komisjonerzy. 

Perspektywa gorączkowych przedświątecznych zakupów i częściowe zniesienie ograniczeń związanych z pandemią sprawia, że do zwiększenia liczby pracowników wróciła branża handlowa – sklepy stacjonarne, przede wszystkim spożywcze, hurtownie, centra handlowe w całym kraju.

Powtórne otwarcie galerii handlowych 28 listopada oznacza zwiększenie zapotrzebowania na sprzedawców, kasjerów, pracowników porządkowych, ochroniarzy, sprzątaczek, osób wykładających towar i zajmujących się inwentaryzacją. Na liście rekrutowanych są też pakujący prezenty, brakuje natomiast ofert dla promotorów marek, hostess, animatorów zabaw i wydarzeń mikołajkowych.

- Branża handlowa przyspiesza, licząc jednocześnie na utrzymanie wysokiej sprzedaży online. Nadal pracę można znaleźć w e-commerce i branżach powiązanych z tym sektorem – wyjaśnia Iwona Szmitkowska.

10 proc. wzrost zatrudnienia w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowuje branża logistyczna obsługująca centra handlowe, firmy odzieżowe czy branżę spożywczą – to centra logistyczne i spedycyjne, operatorzy logistyczni, magazyny, firmy kurierskie i przewozowe. Poszukiwani są pakowacze, magazynierzy, operatorzy wózków widłowych, kierowcy, kurierzy, spedytorzy.

- Mamy też propozycje pracy w domu, m.in. dla osób, które zostały z dziećmi w wieku szkolnym. To np. oferty prowadzenia sklepu internetowego czy copywritingu – komentuje wiceprezes Work Service.

Z powodu obostrzeń nie będą organizowane spotkania świąteczne w firmach czy restauracjach, co za tym idzie nie są prowadzone jak w latach ubiegłych rekrutacje w firmach obsługujących tego rodzaju wydarzenia. Pracownicy gastronomii często aplikują na oferty innych branż. W usługach – salonach kosmetycznych, fryzjerskich, SPA – nie oczekuje się wzrostu z uwagi na pandemię. To także różnica w stosunku do lat poprzednich.

- Branża hotelarska i restauracyjna cały czas w napięciu czeka na rozwój sytuacji i decyzje dotyczące skali zniesienia obostrzeń, możliwości wyjazdów na Święta czy ferie. Jeżeli lokale gastronomiczne, hotele i pensjonaty zostaną otwarte choć w części, zapotrzebowanie na pracowników natychmiast wzrośnie – komentuje Iwona Szmitkowska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także