09.09.2016/10:18

Sieci handlowe pod pręgierzem

Handel to wciąż niedoceniana branża, choć generuje w naszym kraju niemal 20 proc. PKB, a zatrudnia prawie 2 mln osób. W ostatnim czasie właśnie sieci postawiono pod pręgierzem z zarzutem choćby permanentnego unikania płacenia podatków, o czym dyskutowano na Forum Ekonomicznym w Krynicy podczas panelu „Perspektywy i bariery dla handlu w Polsce" w Salonie „Rzeczpospolitej".

Największym powodem do zmartwień branży handlowej jest podatek obrotowy, który obowiązuje od 1 września. Zwolnione są z niego obroty do 204 mln zł rocznie, powyżej tej kwoty do kwoty 2 mld zł wynosi 0,8 proc., a ponad ten pułap wynosi 1,4 proc. Jak informuje „Rzeczpospolita” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że w 2017 r. możliwe są zmiany w ustawach wprowadzających podatek obrotowy i bankowy, ale nie chciał mówić o szczegółach tej operacji.

Zmiany pejzażu rynku handlowego wywołane podatkiem obrotowym to jednak nie wszystko, co niepokoi obecnie przedstawicieli branży. W Sejmie jest już obywatelski projekt ustawy w zasadzie zakazującej handlu w niedzielę – nieliczne wyjątki to kilka niedziel w roku, w które sklepy będą mogły być otwarte w sezonie zakupów świątecznych czy wyprzedaży. Wiceminister Wiesław Janczyk mówi „Rzeczpospolitej”, że projekt wymaga szczegółowej analizy, bo ustawa będzie miała duże koszty finansowe i społeczne. Jak przypomina gazeta, szef resortu finansów Paweł Szałamacha powiedział kilka dni temu, że można rozważyć wariant stopniowego wprowadzenia zakazu, np. od jednej niedzieli w miesiącu, by np. po dwóch latach ocenić skutki tej decyzji na branżę.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.