01.09.2017/10:21

Sieci handlowe są świetnym celem dla tzw. karuzel VAT-owskich

Spółka Eurocash po przeprowadzeniu wewnętrznego audytu stwierdziła, że padła ofiarą przestępstwa wyłudzania VAT i zgłosiła sprawę do prokuratury. Spółka poinformowała, że kilka miesięcy temu zaczęła sprawdzać szczegółowo rozliczenia VAT za lata 2013-2017. Zdaniem ekspertów takich przypadków w handlu i dystrybucji może być znacznie więcej.

Mecenas dr Damian Tokarczyk z kancelarii adwokackiej Raczkowski-Paruch mówił na antenie „Polskiego Radia 24”, że takich przypadków może być więcej zwłaszcza w przypadku dużych międzynarodowych spółek, które działają w kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu krajach, przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej.

Zdaniem eksperta firmy handlowe i dystrybucyjne są świetnym celem karuzel VAT-owskich. Dysponują bowiem pieniędzmi, mają sieci dystrybucyjne – gdyż mają spółki powiązane, spółki franczyzowe, spółki stale z nimi współpracują i mają wobec tego dokąd dalej dystrybuować towar, czyli uprawdopodabniać dalszy obrót tym towarem.

W komentarzu dla PR24 dodał, że prawdopodobnie „mają też dość częste kontrole, co z kolei powoduje, że mają tabor prawników, którzy dbają o to, by mieli czysto w dokumentach”. – Jeżeli więc taka transakcja przechodzi przez tego typu podmiot, to transakcja ta - która w rzeczywistości jest elementem łańcucha nieuczciwej transakcji – automatycznie uprawdopodabnia się co do swojej uczciwości. Nie podejrzewam jednak, by Eurocash świadomie się w to wplątał – mówił dr Damian Tokarczyk.

Więcej: Polskie Radio 24

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.