09.11.2020/18:23

Sir David Attenborough zachęca do przejścia na wegetarianizm lub ograniczenia jedzenia mięsa: Ziemia nie utrzyma miliardów mięsożerców

Musimy zmienić naszą dietę. Planeta nie jest w stanie utrzymać miliardów mięsożerców – mówi sir David Attenborough i zachęca do przejścia na wegetarianizm czy choćby ograniczenia jedzenia mięsa. Zmiana diety pozwoli uchronić zasoby naturalne, gatunki zwierząt i produkować więcej żywności. Sam nie je mięsa już od kilku lat, a teraz zachęca do tego samego innych – pisze national-geographic.pl.

Wezwanie legendarnego przyrodnika znalazło się w zapowiedzi filmu dokumentalnego „A Life Of Our Planet” (Życie na naszej planecie), który pod koniec roku trafi na platformę Netflix.

– Gdyby nasza dieta była oparta głównie na roślinach, moglibyśmy zwiększyć plony. Im bardziej dzikie i zróżnicowane uprawy, tym skuteczniejsze. Musimy uprawiać palmę i soję na wylesionych ziemiach. Natura jest naszym największym sprzymierzeńcem – wyjaśnia sir David Attenborough.

Obecnie wiele hektarów pól jest wykorzystywanych pod uprawę roślin przeznaczonych na paszę dla zwierząt hodowlanych. Zdaniem niektórych ekspertów taka działalność to marnotrawstwo, ponieważ zwierzęta nieefektywnie przetwarzają kalorie, a wykorzystanie tych samych terenów do uprawy roślin jadalnych dla ludzi, zapewniłoby większą ilość pożywienia.

Peter Stevenson, główny doradca ds. polityki w Compassion in World Farming, poinformował, że na każde 100 kalorii w postaci roślin, które zamiast do ludzi trafiają do zwierząt hodowlanych, otrzymujemy zaledwie 17-30 kalorii w postaci mięsa lub mleka. Z kolei WWF twierdzi, że zapewnienie żywności tylko dla Wielkiej Brytanii jest bezpośrednio związane z wyginięciem około 33 gatunków w kraju i za granicą.

Rozwój hodowli zwierząt na całym świecie oraz wzrost popytu na mięso i nabiał są uważane za kluczowe czynniki wylesiania, które zagraża wyginięciu wielu dzikich gatunków w łańcuchu pokarmowym, od owadów po słonie i wielkie koty.

– Do 2080 roku światowa produkcja żywności wejdzie w kryzys, a pogoda będzie bardziej nieprzewidywalna. Na planecie zrobi się o cztery stopnie cieplej, duże części świata nie będą nadawać  się do zamieszkania. Szóste masowe wymieranie jest już w toku. Nasz Eden zostanie utracony. Żałuję, że nie brałem udziału w tej walce. Żałuję, że mnie tam nie ma – mówi sir Attenborough w emocjonalnym apelu.

Źródło: national-geographic.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także