27.10.2016/11:26

Sklep internetowy Alma24.pl został zamknięty

27 października sklep internetowy Alma24.pl zakończył swoją działalność. Spółka Alma Market poinformowała o tym, publikując na stronie internetowej sklepu komunikat, w którym znalazły się podziękowania "za lata współpracy i zaufanie". Przypomnijmy, dwa dni temu jako pierwsi informowaliśmy o tym, że sklep Alma24.pl przestaje wysyłać towary do swoich klientów.

Jeszcze w ostatnich dniach wydawało się, że Alma24.pl nawet po zaprzestaniu bezpośredniego dostarczania zakupów do domów klientów przetrwa odrobinę dłużej w modelu click&collect. Dziś wyjaśniło się, że nie będzie to możliwe.

W czasach świetności Alma24.pl produkty za pośrednictwem sklepu kupować można było w 11 miastach/aglomeracjach: Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, w Trójmieście, na Śląsku i na Podhalu. W e-sklepie Almy dostępnych było 18 tys. artykułów, w tym produkty z importu "Tylko w Alma".

- Jeżeli firma zmuszona jest do zamykania sklepów stacjonarnych, to nie powinno dziwić, że podobny los spotyka także integralnie związany z nimi sklep internetowy. Brak towarów przekłada się na utratę możliwości obsługi sklepu internetowego - skomentowała dwa dni temu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl sytuację Alma24.pl Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry Market Research.

Jak zauważa ekspertka, na sprzedaży żywności przez internet w Polsce się nie zarabia, a firmy, które się tym zajmują, muszą być gotowe do tego, by przez lata dokładać do biznesu. - Silne firmy mogą traktować e-commerce spożywczy jako perspektywiczną inwestycję, natomiast Alma nigdy takiej pozycji nie zdobyła - podkreśla Górnicka, zaznaczając przy tym, że handel spożywczy przez internet pozostaje najtrudniejszym wyzwaniem, z jakim do tej pory zmierzył się handel internetowy.

- Alma popełniła bardzo wiele mniejszych i większych błędów, w handlu internetowym również. To m.in. niedostateczne pilnowanie jakości towarów dostarczanych do domu przez sieć. Jeżeli chce się obsługiwać segment premium, to jakość oferty i dostawy także musi być premium - wskazuje prezes Inquiry Market Research. Jak dodaje, "klient Almy kocha, ale i wymaga".

Czytaj więcej na ten temat:
Dni Alma24.pl policzone? E-sklep przestaje dostarczać zakupy do domów klientów

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.