09.08.2016/10:38

Sklepiki szkolne odżyją - ważna zmiana przepisów

Minister Zdrowia podpisał nowe rozporządzenie określające rodzaj żywności, która może być sprzedawana w sklepikach szkolnych. Jest szansa, że znacznie poprawi to sytuację detalistów.

Obecnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla sklepików szkolnych, ponieważ znacznie ograniczają listę oferowanych przez nie produktów.

- Zgodnie z propozycjami resortu zdrowia od 1 września br. do sprzedaży w szkołach dopuszcza się każdy rodzaj pieczywa (z wyłączeniem pieczywa produkowanego z ciasta głęboko mrożonego) czy czekoladę gorzką o zawartości minimum 70 proc. miazgi kakaowej. Urealniono również możliwość sprzedaży produktów poprzez dopuszczenie takich o zawartości cukru nie wyższej niż 13,5 g na 100 ml jeśli chodzi o artykuły mleczne i nie wyższej niż 15 g na 100 g/ml w przypadku wyrobów cukierniczych, napojów zastępujących mleko, płatków czy innych produktów niewymienionych w rozporządzeniu – mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Do tej pory norma wynosiła 10 g cukrów w 100 ml, co właściwie zamykało możliwość sprzedaży takich produktów, bo niewiele spełniało wyśrubowane normy. „Dodanie tego przepisu ma na celu poszerzenie ograniczonej dotychczas oferty żywieniowej sklepików szkolnych” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia ministra zdrowia.  

Istotne jest to, że znowelizowane przepisy wejdą w życie 1 września 2016 r., dzięki czemu już od początku nowego roku szkolnego detaliści mogą zmodyfikować asortyment uzupełniając go o produkty, których wcześniej nie mogli sprzedawać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.