15.01.2020/14:17

Sklepy bezobsługowe to cenna lekcja dla sieci handlowych [EKSPERCI]

Automatyzacja wkracza w coraz to nowe dziedziny życia, nic więc dziwnego, że i handel detaliczny poszukuje zautomatyzowanych rozwiązań. Od czasu uruchomienia Amazon Go w styczniu 2018 r., wiele firm eksperymentuje z podobnymi formatami, także w Polsce.

W połowie 2019 r. w Poznaniu otwarto niezależny sklep bezobsługowy Take & Go, a w grudniu uruchomiony został bezobsługowy sklep Carrefour Express na Warszawskiej Białołęce, w sąsiedztwie Galerii Północnej, na terenie parkingu należącego do hipermarketu Carrefour.

Czy bezobsługowe sklepy to przyszłość handlu? Zdaniem Agnieszki Górnickiej, prezes zarządu firmy badawczej Inquiry, na razie stanowią ciekawostkę dla klientów, którzy przychodzą tu raczej zobaczyć sam sklep, niż po konkretne zakupy. Ekspertka uważa jednak, że w świetle postępującego zakazu handlu w niedziele może to być ciekawe rozwiązanie dla okolicznych mieszkańców, chociaż – biorąc pod uwagę brak alkoholu w ofercie – trudno liczyć na nocną klientelę. Zaś w ciągu dnia dużą konkurencję stanowią Żabki, które wciąż ulepszają ofertę, a nie wymagają od klientów zapoznawania się ze skomplikowanym mechanizmem obsługi.

– Nie jest mi znany przykład autonomicznego sklepu, który osiągnąłby rentowność uzasadniającą inwestycję w kosztowne technologie – szczególnie w tak zaawansowanej wersji jak Amazon Go – jednak podobnych eksperymentów jest już sporo, nie tylko w branży spożywczej. Na przykład w Portugali funkcjonuje sklep TuDecora, w którym można kupić meble, dostarczane do domu. Dostęp do sklepu jest możliwy po wypełnieniu formularza online i otrzymaniu linku i kodu za pośrednictwem Whatsapp. Klient kupuje online skanując kody QR na produktach – jest to więc typowy showroom, choć bez obsługi – wyjaśnia Agnieszka Górnicka.

Autonomiczne sklepy spożywcze prowadzi m. in. Auchan w Chinach. Takich sklepów otwarto ok. 300, obecnie działa ich 250 po zamknięciu najsłabszych lokalizacji. Sklepy Auchan mają 18 mkw i prowadzą około 500 SKU, zaś średni paragon to dwie pozycje za ok. 10 RMB (czyli 5,50 zł). Wg informacji firmy Inquiry, obroty sklepów bezobsługowych Auchan są znacznie poniżej zakładanych. Co ciekawe, jedną z najlepiej sprzedających się kategorii są zabawki erotyczne, które Chińczycy niechętnie kupują w sklepach z obsługą. (Źródło: Ebeltoft Group - Retail Tour w Chinach)

W Brazylii autonomiczne sklepy w formacie kontenerowym prowadzi sieć Zaitt. Innym brazylijskim rozwiązaniem jest Omnibox, oferowany przez firmę doradczą Grupo Gouvea de Souza jako gotowy sklep „pod klucz”.

Na rynku amerykańskim funkcjonuje obecnie 18 sklepów Amazon Go i liczne projekty o charakterze startupów. Wspólnym mianownikiem większości rozwiązań jest ograniczona powierzchnia sklepów i bardzo niewielki asortyment, co powoduje, że sklepy są tak naprawdę nieco większymi automatami vendingowymi, co dotyczy też sklepu Carrefour w Warszawie.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • KK 16.01.2020

    Słownik PWN wystarczy?
    Definicja: menedżerka to kobieta zarządzająca częścią firmy, przedsiębiorstwa, działem, grupą ludzi itp. /odpowiednik męski: menadżer; menedżer/dopuszczalne formy: menedżerski, menadżerski, managerski • menedżersko, menadżersko • menedżerka, menadżerka • menedżerstwo, menadżerstwo • menedżerować, menadżerować

  • Pozhoga 16.01.2020

    "Zdaniem menedżerki"
    Nie ma takiego słowa jak ,,menedżerka". A właściwie jest - oznacza pewną dziedzinę ludzkiej aktywności. Ale nie osobę. Tak oto nachalna feminizacja prowadzi do kompromitujących błędów językowych. Może warto zatrudnić korektora (a jeśli jest to zmienić na lepszego) ? Albo chociaż zajrzeć do Słownika Języka Polskiego zanim się opublikuje tekst ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.