22.09.2020/11:42

Sklepy internetowe mają problemy ze zwrotami towaru

Niemal w połowie badanych e-sklepów zwracane jest od 0 do 3 proc. zamówień. Mniej zwrotów mają duże sklepy, mniejsze - więcej. Takie wnioski wypływają z lektury najnowszego raportu Merce.com.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ftttrt 23.09.2020

    W Niemczech podobno 20% idzie na zwroty, może wynikać to tego przesyłka i zwrot-odesłanie nic nie kosztuje (są już w kosztach zakupu) i to gwarantuje niemieckie prawo. Pracowałem w magazynach skl internetowych w DE i to rzeczywiście jest coraz bardziej widoczne. To są już gigantyczne ilości produktów a sklepy internetowe muszą mieć specjalne oddziały w magazynach które zajmują się zwrotami, sprawdzaniem produktów a wręcz odnawianiem ( np odzież) Kupujesz niby coś nowego a w rzeczywistości dany produkt był już 'testowany' przez ileś klientów i ileś razy odwiedził magazyn pakujący. Problem jest coraz większy i coraz bardziej dotkliwy dla sklepów internetowych za granicą. W Polsce ze względu na koszty przesyłki i potem potencjalnego zwrotu- wciąż jest to raczej nisza w odróżnieniu od innych krajów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także