23.02.2016/15:59

Sklepy internetowe napędzają rozwój rynku magazynowego

Zdaniem ekspertów z firmy doradczej Cushman & Wakefield, sektor e-commerce w najbliższych latach będzie mieć większy wpływ na rozwój rynku magazynowego w Europie Środkowej, niż branża motoryzacyjna, dominująca pod tym względem od 20 lat.

Według firmy, która monitoruje sytuację na rynku nieruchomości magazynowych Czech, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji, łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą obecnie prawie 20 mln mkw. Zainteresowanie najemców jest tak duże, że wskaźnik pustostanów spadł do najniższego poziomu w historii – 5,7 proc. Dla porównania udział niewynajętej powierzchni biurowej w jej łącznych zasobach jest dwukrotnie wyższy (12 proc.).

Po ubiegłorocznych problemach sektora motoryzacyjnego e-commerce odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku.

- W Europie Środkowej obserwujemy ekspansję zarówno lokalnych, jak i zagranicznych sklepów internetowych. Niektóre decydują się na budowę oddziałów na lokalnym rynku, a inne stawiają na rozwój poza granicami kraju, przy czym pierwszym ich celem często bywają rynki państw sąsiadujących. Wejściem do regionu Europy Środkowej zainteresowane są platformy handlu internetowego z całego świata, a do realizacji tych planów potrzebują pomieszczeń magazynowych i logistycznych - tłumaczy Ferdinand Hlobil, partner i dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield.

Jak zauważa Tom Listowski, partner i dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią C&W, sieci handlowe i sklepy cały czas rozbudowują swoją ofertę, otwierając przy tym kanały dystrybucji online, czemu towarzyszy dalszy rozwój rynku powierzchni magazynowej.

- Duże zagraniczne e-sklepy wynajmują powierzchnie w celu obsługi klientów z Europy Zachodniej i ekspansji na Wschód. Warto tu zaznaczyć, że atutami Europy Środkowej są znacznie niższe koszty pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Ze względu na duże zmiany sezonowe na rynku pracy, ważną rolę odgrywa dostępność pracowników, a przede wszystkim możliwość ich zatrudnienia na elastycznych warunkach. Właśnie ten czynnik zachęca zagraniczne firmy do przenoszenia funkcji dystrybucyjnych do Polski, gdzie obowiązują łagodniejsze przepisy prawa pracy niż w Europie Zachodniej. Ponadto w Polsce mogą także często wynegocjować niższy czynsz najmu niż w lokalizacjach na zachód od naszych granic - twierdzi Listowski.

W sektorze e-commerce największe transakcje najmu w minionych dwóch latach zostały zawarte między innymi przez następujące firmy: TIM (30 tys. mkw.), Mall.pl (ponad 9,5 tys. mkw.), Home24 (26,4 tys. mkw.) i Oponeo (12 tys. mkw.) w Polsce, Amazon (133 tys. mkw.), Mall.cz (29 tys. mkw.), Exiteria (11 tys. mkw.) w Czechach, Alza.sk (12 tys. mkw.) na Słowacji oraz EMAG (7,7 tys. mkw.) i Mall.hu (6,3 tys. mkw.) na Węgrzech.

Jak dodaje Ferdinand Hlobil, kolejnym zauważalnym trendem na rynku jest rosnący popyt. Jak tłumaczy przedstawiciel C&W, obecnie nie zaskakują już zapytania o możliwość wynajęcia 100 tys. mkw., a niekiedy nawet 150 tys. mkw. powierzchni, co było raczej nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu.

W ubiegłym roku wolumen transakcji najmu powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wyniósł 4,5 mln mkw. Z kolei w 2013 r. wynajęto 4,4 mln mkw. Pod względem aktywności najemców były to wyjątkowe lata, w których wolumen transakcji przekroczył granicę 4 mln mkw.

Ze względu na bardzo duży popyt nowa powierzchnia magazynowa dostarczana na rynek zostaje wynajęta niemal w całości w ciągu kilku miesięcy. W minionych pięciu latach na rynku magazynowym nie realizowano praktycznie żadnych inwestycji o charakterze wyłącznie spekulacyjnym, ponieważ deweloperzy starali się zaspokoić bieżący popyt na nowe obiekty. Z 4,5 mln mkw. powierzchni wynajętej w 2015 r. na Polskę i Czechy przypadło 3,7 mln mkw. zawartych transakcji najmu.

W 2015 r. deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 1,5 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej i logistycznej w porównaniu z 1,4 mln mkw. rok wcześniej. Jednak największą aktywność deweloperską odnotowano w latach 2007 i 2008, gdy co roku oddawano do użytku 2,5 mln mkw. powierzchni.

- W ubiegłym roku najwięcej nowych obiektów magazynowych powstało w Polsce i Czechach, gdzie ukończono budowę łącznie 1,4 mln mkw. Z kolei na Słowacji odnotowano wzrost aktywności deweloperów, którzy wybudowali 80 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, w porównaniu z roczną podażą w poprzednich dwóch latach na poziomie 20-30 tys. mkw. Natomiast na Węgrzech i w Rumunii buduje się niewiele w ostatnich latach, ponieważ w obu krajach właściciele obiektów magazynowych koncentrują się przede wszystkim na wynajęciu istniejącej już powierzchni, co robią bardzo sprawnie - zauważa Ferdinand Hlobil.

Jak dodaje przedstawiciel C&W, obecnie deweloperzy mają bardzo silną pozycję w Europie Środkowej. Z kolei najemcy mają ograniczone możliwości wyboru interesującej ich powierzchni, ale w kilku lokalizacjach firmy deweloperskie, które dysponują gotowymi gruntami i projektami, mogą przystąpić do realizacji inwestycji pod klucz. Z tego względu najemcy mogą zlecić realizację obiektów typu BTS, czyli ściśle według indywidualnych wymagań, i nie muszą z konieczności adaptować istniejącej powierzchni do swoich potrzeb.

Ponadto coraz więcej firm niemieckich otwiera zakłady produkcyjne w Europie Środkowej. Przyciągają je przede wszystkim niższe koszty wykwalifikowanej siły roboczej, a także zakupu nieruchomości. Eksperci C&W przewidują, że ten trend utrzyma się w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • korpets 04.05.2016

  JARTOM, wolne hale magazynowe, ale i lokale przygotowane pod prowadzenie konkretnych, różnego typu działalności. I sytuacja wygląda tak, że mając ten kapitał można ogarnąć dobre lokalizacje na bardzo dobrych warunkach. Dochodzi kwestia umiejętnego wykorzystania powierzchni.

 • huber 25.04.2016

  Tego można było oczekiwać. Co więcej - zyskują na tym nawet słabe lokalizacje. Ale czy to zaskakujące? Te hale magazynowe, które są aktualnie do przejęcia, dają perspektywy działania. Tzn. rzeczywiście są przygotowane pod prowadzenie działalności. Nie ma zaskoczenia.

 • jamte 23.03.2016

  Rynek magazynowy się rozwija, ale przecież wiadomo, że wszystko zależy od postępu na nim. JARTOM zapowiedział w raporcie podwyżki, ale tego można się było spodziewać, bo jak długo firmy przetrwają z niskimi wycenami?

 • gomon 24.02.2016

  JARTOM opublikował raport z którego jasno wynika, że w tym roku dojdzie do wielu przejęć, ale póki co trudno jest mówić cokolwiek na temat ich skali. Trudno było jednak oczekiwać, że te przejęcia mają dotyczyć największych graczy rynkowych, a na to się zapowiada.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.