10.05.2019/12:11

Sklepy już mogą rejestrować się w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych uruchomiła 10 maja możliwość rejestracji podmiotów handlujących wyrobami tytoniowymi. To część unijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia tych produktów.

– To dobra wiadomość dla 100 000 detalistów i 900 hurtowni w naszym kraju, choć oczywiście są obawy, czy wszyscy zdążą zarejestrować się w 6 dni roboczych, jakie pozostały do uruchomienia systemu, który musi działać od 20 maja br. – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Polska Izba Handlu podkreśla, że zdecydowanie potrzebna jest szeroka akcja informacyjna skierowana do detalistów przekazująca także wiedzę, jak postępować w sytuacji, kiedy sklep nie ma dostępu do Internetu – Takie przypadki także nie są odizolowane. Do tej pory informację w tym zakresie starała się prowadzić Polska Izba Handlu, ale potrzebne jest szerokie wsparcie instytucji państwowych. Czasu jest mało, a zakres zadań w tym zakresie jest potężny – mówi Maciej Ptaszyński.

Przedsiębiorcy mogą zarejestrować się w systemie śledzenia wyrobów tytoniowych pod adresem www.idissuer.pl

Konieczność rejestracji wynika z podpisanej przez 22 lutego tego roku prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Ma ona umożliwić handlowcom i producentom dostosowanie się do skomplikowanego unijnego systemu śledzenia papierosów. Najważniejsze z punktu widzenia branży są przepisy regulujące zasady wydawania niepowtarzalnego identyfikatora producenta lub importera wyrobów tytoniowych, przepisy w zakresie podmiotu uprawnionego do generowania i wydawania takiego identyfikatora, przepisy określające maksymalną opłatę za identyfikator oraz regulujące obowiązek producentów lub importerów wyrobów tytoniowych do występowania o identyfikator do uprawnionego podmiotu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Sklepikarz Tom 10.05.2019

    Już??? W tytule powinno być "DOPIERO" - cała ta sprawa to przykład tego, gdzie niektórzy urzędnicy mają, tych którzy płacą podatki (między innymi na ich utrzymanie).
    Pozdrawiam cierpliwych,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.