19.04.2020/14:54

Sklepy obsłużą większą liczbę klientów. Sprawdź nowy przelicznik

Rząd powoli wdraża program odmrożenia polskiej gospodarki. Jednym z jego elementów jest stopniowe luzowanie ograniczeń, nałożonych w związku z epidemią Covid-19. Od poniedziałku, 20 kwietnia sklepy mogą przyjmować w środku większą liczbę klientów. 

Nowe regulacje uzależniają maksymalną liczbę osób przebywających w sklepie od powierzchni sprzedaży. Oznacza to, że w małych sklepach osiedlowych (do 100 mkw.) mogą przebywać 4 osoby, w dyskontach spożywczych prawo zezwala na zakupy jednocześnie 40-60 osób, a hipermarkety przyjmą około 200 osób.

Duże markety budowlane, które dotychczas mogły przyjąć około 60-80 osób, odwiedzi teraz jednocześnie nawet 150-200 klientów.

Ile osób będzie mogło wejść od 20 kwietnia do Biedronki, Lidla, Dino czy Żabki? Ten limit osób będzie musiał ustalić indywidualnie personel sklepu.

Budynki sklepowe budowane są zwykle w oparciu o podobne projekty. Sklepy Lidla mają powierzchnię około 1200 mkw., więc w takim dyskoncie zakupy może robić jednocześnie około 80 osób. W Biedronkach lub Netto, których powierzchnia wynosi od 600 do 900 mkw., może przebywać jednocześnie odpowiednio od 40 do 60 osób, a w Dino o średniej powierzchni około 390 mkw. – około 26 osób.

To duża zmiana, bo do tej pory obwiązywał limit 3 klientów na jedną kasę. Sklepy dysponujące 5-6 kasami mogły przyjąć 15-18 klientów. 

Nowe zasady w handlu i usługach określają, że:

- w sklepach do 100 mkw. – mogą przebywać 4 osoby na stanowisko kasowe,
- w sklepach powyżej 100 mkw. – może przebywać 1 osoba na powierzchni 15 mkw.

Podane powyżej liczby dotyczą klientów, bez personelu sklepu. 

Proces „powrotu do normalności” podzielono na cztery etapy. Wprowadzany 20 kwietnia jest pierwszym. W drugim etapie planowane jest uruchomienie sklepów budowlanych w weekendy oraz otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami. Trzecim krokiem będzie otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami i umożliwienie działalności gastronomicznej stacjonarnej z ograniczeniami. Dopiero w czwartym etapie możliwe będzie otwarcie siłowni, klubów fitness, salonów masażu i solariów oraz teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym. 

Premier zapowiedział, że kolejne etapy będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. – Daty wejścia w życie kolejnych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. 
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • DrHouse 19.04.2020

    Dziś mamy rekordowy dzienny przyrost zachorowań, a jutro wpuścimy do sklepów kilka razy więcej ludzi. Świetny pomysł.

  • Reni 19.04.2020

    Dobrze zabki pójdą w odstawkę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.