16.07.2020/11:44

Sklepy tym razem nie obłowią się na Halloween? Nietypowa petycja w Sejmie

Posłowie pochylą się nad petycją nawołującą do wprowadzenia kar za obchody Halloween - donosi "Rzeczpospolita". Na razie dokumentem, w którego treści zawarty został projekt ustawy, zajmie się sejmowa Komisja do Spraw Petycji. Zgodnie z regulaminem Sejmu, marszałek Elżbieta Witek nadała bieg kontrowersyjnej petycji.

Od momentu wpłynięcia petycji od obywatela aż do ewentualnego wprowadzenia zmian w prawie droga jest długa. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że komisja nie potraktuje dokumentu poważnie i wypowie się na jego temat negatywnie, jednak nie można być tego pewnym. Jeśli jednak doszłoby do wprowadzenia w Polsce regulacji prawnych postulowanych przez autora petycji, to sieci handlowe prawdopodobnie musiałyby zrezygnować z corocznych promocji organizowanych w związku z Halloween. Klientom sklepów za uczestnictwo w halloweenowych obchodach groziłyby bowiem surowe kary.

Przypomnijmy, że zgodnie z badaniami z 2018 r. przeprowadzonymi przez Kantar Millwardbrown, co czwarty Polak planuje uczestniczyć w imprezach zorganizowanych z okazji Halloween. Dla 18 proc. ankietowanych udział w Halloween oznacza konieczność poniesienia wydatków. 12 proc. ankietowanych osób zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 100 zł. Najwięcej Polaków zadeklarowało, że w związku z Halloween czekają ich wydatki na zakup napojów i jedzenia (37 proc.) oraz dekoracji (33 proc.), co sugeruje, że eventy halloweenowe organizujemy głównie samodzielnie.

Co dokładnie przewiduje projekt ustawy zawarty w petycji? M.in. karę ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni za... przebieranie się 31 października "za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę". Z kolei za "chodzenie i pukanie po mieszkaniach, prosząc o cukierki" groziłaby kara grzywny w wysokości co najmniej 500 zł lub kara ograniczenia wolności.

Za zezwalanie osobie małoletniej na zabawę w Halloween sąd miałby obligatoryjnie orzekać takie środki karne, jak... zakaz prowadzenia pojazdów, nawiązka na rzecz organizacji społecznej lub podanie orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości w szczególny sposób. Mało tego, przy prokuraturach okręgowych miałyby powstać specjalne komisje, liczące co najmniej siedmiu obywateli, których zadaniem byłoby monitorowanie przestrzegania "halloweenowych" przepisów przez obywateli.

Autor petycji, uzasadniając swoje postulaty zawarte w projekcie ustawy, wskazał, że "są takie elementy amerykańskiej popkultury, które raz za razem wdzierają się do niegdyś konserwatywnej kulturowo Polski. Wcześniej św. Mikołaj został zastąpiony przez zlaicyzowaną maskotkę Coca-Coli, następnie walentynki wyparły wspomnienie św. Walentego, a teraz Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego".

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • kaczuś 17.07.2020

    "Ludzie, którzy zarabiają w Polsce na Halloween, zwłaszcza jeżeli są ochrzczeni, sprzeniewierzają się wierze i tradycji dla pieniędzy. Sami ulegają marketingowemu oszustwu, że Halloween to tylko świecka zabawa, na której można zarobić kilka groszy i organizują coś, co otwiera ich samych i innych ludzi na działanie szatana" - racja, ale z drugiej Pan Bóg dał człowiekowi wolność, czy karanie to dobra droga?

  • fryc 17.07.2020

    coś małe te kary.powinien być stos.

  • Nick123456 16.07.2020

    Ciekawe kiedy będzie kara za nie chodzenie do kościoła...?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.