01.08.2016/14:42

Sklepy wydają coraz więcej na komunikację mobilną

41 proc. przedsiębiorstw e-commerce oraz połowa firm z obszaru handlu tradycyjnego zadeklarowało, że ich wydatki na komunikację mobilną w 2015 roku wzrosły w porównaniu do roku 2014 – wynika z raportu przeprowadzonego przez Ipsos Polska dla SMSAPI.pl.

Udział wydatków na komunikację mobilną w budżecie marketingowym sklepów tradycyjnych wyniósł w ub.r. średnio o 17,1 proc. W przypadku 28 proc. badanych to maksymalnie 10 proc. wydatków marketingowych. Co piąty ankietowany wskazał odpowiedź „11-20 proc.”. Jedną piątą stanowili przedsiębiorcy, których wydatki na ten cel przekraczają 20 proc.

Głównym celem komunikacji mobilnej, wskazywanym przez respondentów, było pozyskiwanie nowych klientów. Tę odpowiedź wskazało 46 proc. firm e-commerce oraz dwie piąte firm z obszaru handlu tradycyjnego. Na drugim miejscu znalazło się zwiększenie lojalności obecnych klientów, w efekcie zwiększające częstotliwość zakupów, którą wskazała blisko jedna trzecia sklepów tradycyjnych oraz jedna czwarta firm e-commerce. Na trzecim miejscu znalazło się „zwiększenie wydatków klientów podczas pojedynczego zakupu”, wskazane przez 18 proc. sklepów tradycyjnych i 11 proc. firm e-commerce.

Obecnie najczęściej wykorzystywanym narzędziem komunikacji mobilnej przez sklepy tradycyjne jest e-mail, wskazany przez 84 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się social media (81 proc.), SMS-y (60 proc.) i aplikacje mobilne (16 proc.). Zdaniem autorów raportu komunikacja mobilna będzie zyskiwać na znaczeniu w działaniach marketingowych. Głównymi sprawcami takiego trendu są sami klienci. Zmiana trybu życia, coraz łatwiejszy dostęp do urządzeń mobilnych oraz iInternetu sprawiły, że klient stał się nie tylko konsumentem serwowanych mu treści, ale partnerem w dialogu. Może odbierać komunikaty niemal wszędzie i na bieżąco na nie reagować. Współcześni klienci sami chcą wybierać, od kogo otrzymują powiadomienia SMS-owe i mailowe, starannie dobierają listy mailingowe i newslettery, do których się zapisują. I eliminują tych, którzy zasypują ich spamem. Dlatego komunikacja mobilna – zadaniem twórców raportu – musi podążać za preferencjami konsumentów. Dwukierunkowa komunikacja w social mediach, ale też za pomocą e-maili i SMS, pozwoli detalistom poznać preferencje konsumentów i skierować do nich odpowiednią ofertę. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.