07.09.2020/16:43

Śliwka za Sobonia. Narodowy Holding Spożywczy ma nowego politycznego mentora

Narodowy Holding Spożywczy – zwany też Krajową Grupą Spożywczą – to wciąż bardziej wirtualny koncept niż realny projekt. Tym niemniej dla rządu konsolidacja rynku spożywczego pozostaje kluczowym obszarem aktywności. Tymczasem przedsięwzięcie to straciło właśnie politycznego promotora – wiceminister Artur Soboń, odpowiedzialny dotąd za jego rozwój, poświęci się teraz transformacji energetyki i górnictwa węglowego. Zastąpi go wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Andrzej Śliwka – relacjonuje portal Money.pl.

Artur Soboń był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnikiem rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa. Jak stwierdza portal Money.pl, chętnie wypowiadał się na temat konsolidacji rynku spożywczego i całkiem serio traktował pomysł budowania holdingu, gwarantującego państwu obecność w całym łańcuchu dostaw żywności, „od pola do stołu”. Jego częścią miała być „narodowa” sieć spożywcza. Miałaby ona zostać zbudowana od podstaw, ale nie wykluczano też przejęcia której z istniejących sieci – Żabki, Dino czy upadającego Tesco – rozważano także wciągnięcie do projektu Orlenu.

Jak jednak ustalił portal Money.pl, niedawno Artur Soboń przestał być pełnomocnikiem ds. finansowania rozwoju gospodarki i został przez premiera „rzucony na odcinek” transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jego dotychczasowy dorobek przejął kolega z MAP, wiceminister Andrzej Śliwka, który będzie kontynuował urzeczywistnianie rządowej wizji obecności państwa na rynku spożywczym.

Wszakże obecnie ministerstwo pod wodzą Jacka Sasina odstąpiło od pomysłu tworzenia „narodowej” sieci handlowej, zamierza natomiast konsolidować polski rynek spożywczy na innym ogniwie łańcucha dostaw – na bazie Krajowej Spółki Cukrowej ma postępować konsolidacja przetwórstwa i dystrybucji produktów rolnych. Wytypowane przez rząd spółki miałyby zostać skonsolidowane, tak by powstał silny, liczący się podmiot, obecny na wielu rynkach produktowych – ministerstwo wzoruje się tu na Tymbarku czy Maspeksie. Lista typowanych spółek miała powstać w czerwcu, jednak nie dotarła ona jeszcze do opinii publicznej.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także