22.02.2017/15:43

Smakoszy czeka cios. Mocno zdrożeje oliwa z oliwek

Hiszpański portal theolivepress.es alarmuje, że na rynku europejskim ceny oliwy mogą w tym roku pójść ostro w górę. Plantacjom zaszkodziły zła pogoda i szkodniki. Fatalne zbiory już odbijają się na cenach w niektórych krajach Europy. A może być dużo gorzej.

Hiszpańscy specjaliści z branży prognozują, że czeka nas poważny kryzys zaopatrzeniowy, i to w skali globalnej. Za brakiem podaży pójdzie szybki wzrost cen. W Hiszpanii są one już rekordowo wysokie - średnio na tamtejszych giełdach towarowych kilogram extra virgin kosztuje już 3,80 euro, a oliwa virgin 3,70 euro. Od października ceny skoczyły już o 10%. Miejscowi producenci mieli w ostatnim sezonie najgorsze zbiory od blisko 20 lat.

Poważnie ucierpiały też zbiory we Włoszech. Bakteriami Xylella fastidiosa zarażonych zostało ponad milion drzew. W rezultacie ceny oliwy włoskiej podskoczyły o blisko 30%.

Rosną ceny na rynku brytyjskim. Producent najlepiej sprzedającej się marki Filippo Berio UK ostrzega, że oliwa z importu hiszpańskiego może na Wyspach zdrożeć do końca roku nawet o ponad jedną trzecią. Sytuację pogarszają spekulanci, którzy korzystają na niedostatecznej podaży.

Zdaniem wielu producentów, sytuacja będzie się pogarszać z upływem czasu. Globalny popyt na oliwę z oliwek jest w ostatnim czasie wyjątkowo wysoki, zatem problemy z podażą mogą wywołać szczególnie bolesne skutki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.