12.07.2019/14:50

Śmieci posegregujemy w hipermarkecie? Warszawa ma plan

Na ulicach Warszawy staną recyklomaty ułatwiające segregację opakowań po napojach. Jednak już niedługo to centra handlowe i sieci sklepów mogą być punktami, gdzie odbywać się będzie selektywna zbiórka odpadów. Władze miasta toczą rozmowy z sieciami handlowymi.

Maszyny do segregacji odpadów staną przy urzędach dzielnic (Ursynów, Wilanów), na miejskich skwerach, czy przy domach kultury. To bardzo innowacyjne – nawet w skali światowej – rozwiązanie, które pozwala zbierać odpady, zgniatać je, a następnie automatycznie informuje o tym, kiedy zbiorniki są pełne i trzeba je opróżnić. Mieszkańcom wrzucającym puszki oraz plastikowe i szklane butelki w zamian oferowane są punkty i zniżki w Multikinie, sieci kawiarni Costa Coffe czy teatrach. Jeśli się sprawdzą, zapewne pojawi się ich więcej. Ale czy ktoś będzie specjalnie jeździł z zebranymi puszkami i butelkami pod urząd miasta lub do Parku Fontann nad Wisłę, żeby wrzucić je do recyklomatu?

Wielu osobom naturalną przestrzenią, w której stać powinny recyklomaty, wydają się okolice sklepów, centra handlowe – miejsca, w których kupujemy produkty zapakowane w plastik, metal czy szkło. To optymalne rozwiązanie, które pod uwagę brały władze Warszawy, jednak obecny system prawny je uniemożliwia. - Odpad, który jest wrzucany do takiego urządzenia, jest odpadem, który musi być przetwarzany przez właściciela terenu. I tu się zaczyna problem, bo właściciel musi mieć specjalną zgodę, żeby te odpady zagospodarować. Dlatego dopóki nie zmienia się przepisy i nie wejdzie system kaucyjny, tego typu urządzenia będą stały tylko w przestrzeni publicznej – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Oczywiście właściciel terenu może wziąć na siebie odpowiedzialność za uzyskanie zgody na zbiórkę i przetwarzanie tych odpadów, ale jest to nieopłacalny i długotrwały proces. Kiedy recyklomat stoi na terenie publicznym, zagospodarowaniem odpadów zajmuje się miasto. Sytuacja może ulec zmianie, kiedy w życie wejdzie system kaucyjny i zmienią się przepisy.

Jednak niezależnie od recyklomatów, władze Warszawy toczą dyskusje z sieciami handlowymi, aby włączyć je w zbiórkę odpadów. - Nie ukrywam, że rozmawialiśmy z kilkoma dużymi operatorami. Tam się pojawią trochę inne rozwiązania, punkty selektywnej zbiórki, natomiast nie będą to recyklomaty – zdradza Michał Olszewski.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ktośtamnapewno 21.07.2019

    Już w jednym mieście na K znanego z smoka wawelskiego wycofali bo nikt nie chciał tego.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.