27.11.2020/08:52

Solidarność organizuje happening przed Sejmem. Protest przeciwko niedzieli handlowej 6 grudnia

W piątek o godz. 9 przed Sejmem rozpocznie się organizowany przez NSZZ "Solidarność" protest pracowników handlu. Związkowcy chcą wywrzeć w ten sposób presję na posłach, by ci nie zagłosowali za uczynieniem niedzieli 6 grudnia 2020 r. dniem handlowym.

- Ta propozycja rządu w środę ujrzała światło dzienne, a już w piątek ma być głosowana w Sejmie. Nie było żadnych konsultacji ze stroną społeczną. Takie zachowanie rządzących jest skandaliczne - komentuje Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "S".

Związkowiec zapowiada, że protest na ul. Wiejskiej w Warszawie "będzie miał happeningowy charatker". - Z uwagi na pandemię to nie będzie duża manifestacja. Przygotowaliśmy niespodziankę dla posłów. Jeśli chcą, żeby sklepy były czynne 6 grudnia, to mamy propozycję, kto w tym dniu może obsługiwać klientów, bo pracownicy handlu, którzy od początku pandemii pracują w ekstremalnie trudnych warunkach, chcą tę niedzielę spędzić z rodzinami - mówi Bujara cytowany w stanowisku przesłanym redakcji wiadomoscihandlowe.pl.

Przypomnijmy, że sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła rządowy projekt nowelizacji specustawy covidowej, w którym przewidziano wprowadzenie handlowej niedzieli 6 grudnia, dzięki czemu we wspomnianym miesiącu sprzedaż bez ograniczeń byłaby możliwa łącznie przez trzy niedziele.

Komisja nie poparła jednak poprawki zgłoszonej przez Lewicę, która przewidywała wyższe stawki dla osób zatrudnionych w handlu za pracę 6 grudnia.

"Uwolnienie" handlu 6 grudnia popierane jest m.in. przez premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Radę Dialogu Społecznego. Z członkostwa w RDS w październiku zrezygnowała "Solidarność", która dąży do zachowania status quo w sprawie niedzielnego handlu.

Związkowcy w tym tygodniu skierowali pismo do premiera Morawieckiego, w którym domagają się wycofania z planów ustanowienia niedzieli 6 grudnia dniem handlowym. Kliknij i zobacz, co członkowie "Solidarności" napisali do szefa rządu.

 

 

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • ***** *** 03.12.2020

  Jeśli wszyscy chcą "siedzieć w domu i spędzać czas z rodziną" to w ogóle ktoś chce pracować? Zawsze można przecież zmienić pracę - zostać strażakiem albo lekarzem czy pielęgniarką ;) Jeśli ktoś patrzy na drugiego jak na "zombiaka", albo chce mu wyliczać, ile czasu ma spędzać w sklepie,bo uważa, że "za długo", to nie powinien pracować w usługach.

 • Renata 29.11.2020

  Zapraszam na kasy. Ja tak pracuję, przychodzą ludzie i spacerują jak zombiaki, podchodzą do kasy z batonem i pestkami dyni!!!! A gdzie nasze prawo do odpoczynku????? Po tygodniu pracy pragnę spędzić czas z rodziną i siedzieć w domu!!!! Dramat jak sie traktuje sprzedawców, jak szmaty...

 • Bala 29.11.2020

  Masz rację 18 godzin to za mało na robienie zakupów od poniedziałku do soboty przez te same osoby , łażenie po sklepie kilka godzin , szukanie nie wiadomo czego , są tacy co przyjeżdżają 3,4 razy dziennie przecież to jest chore i oni najwięcej płaczą że nie mają kiedy zrobić zakupów

 • Do zwykły gość 28.11.2020

  Zapraszam ramolu leniwy w tygodniu otwarte sklepy od 6stej do północy ale nie 18 godzin to za mało

 • Zwykły Gość 27.11.2020

  Przyjdą ludzie, z pewnością. Myśle, ze to dobrze, ze taka decyzja zostanie podjęta. Przy takiej ilości obowiązków ciężko znaleźć czas na spokojne zakupy, a faktycznie może i w takich kolejkach nie trzeba będzie stać. Ja popieram !

 • Człowieczek 27.11.2020

  Nikt nie przyjdzie nf zakupy 6 grudnia: na Mikołajkowe zakupy zapózno, a na świąteczne - zarano... Tylko pracowicy supermarketów sę wykończą...

 • Alien 27.11.2020

  Ręce opadają... naprawdę nie ma w tej chwili ważniejszych spraw....?

 • Alien 27.11.2020

  Ręce opadają... naprawdę nie ma w tej chwili ważniejszych spraw....?

 • Dostawca 27.11.2020

  Mam nadzieję że przyjdą ubrani po cywilu Policjanci z pałkami teleskopowymi i zrobią porządek tak jak z protestem kobiet... Przecież nie można protestować ...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także