31.03.2020/14:06

Solidarność pisze do Emilewicz i naciska na dalsze ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zaapelowali w poniedziałek 30 marca w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz o wprowadzenie nowych regulacji prawnych określających procedury bezpieczeństwa w handlu detalicznym, hurtowym, magazynach i centrach logistycznych, w tym świadczących usługi dla e-handlu, w związku z pandemią koronawirusa.

Tydzień wcześniej "Solidarność" postawiła ultimatum sieciom handlowym i żądała zaostrzenia procedur bezpieczeństwa. - Z przykrością stwierdzamy, że zarządy sieci handlowych nie zareagowały na nasz apel i nie podjęły ujednoliconych i systemowych działań - konkluduje w liście do Emilewicz Alfred Bujara, szef sekcji handlowej "Solidarności".

- W większości przypadków pracodawcy nie zastosowali się również do zaleceń ministerialnych dla zakładów pracy w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego. Ponadto powszechnie zostało przez nich przyjęte założenie, że placówka handlowa nie jest organizatorem zgromadzenia, dlatego nie obowiązują w niej limity klientów mogących jednocześnie przebywać w tym samym czasie. Sieci nie ograniczyły promocji dotyczącej produktów, co więcej, aby zwrócić uwagę klientów zwiększyły ilość akcji marketingowych. Tak nierozsądne działanie powoduje wzrost klientów o określonych porach dnia, a tym samym wzrost niekontrolowanego zagrożenia epidemią - napisał Bujara.

Jego zdaniem sytuacja w handlu jest "krytyczna", a pracownicy sektora są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem w trakcie pracy. Bujara argumentował, że w wielu placówkach handlowych absencja pracowników związana z przebywaniem na zasiłkach opiekuńczych przekracza 30 procent, więc "pozostali pracownicy, którzy świadczą pracę, znajdują się obecnie pod niewyobrażalną presją". - Stanowią oni szczególną grupą ryzyka narażoną na niekontrolowane skupiska ludzi, przebywających na terenie sklepów dyskontowych i wielkopowierzchniowych - podkreślił Bujara.

Handlowa "Solidarność" zaapelowała do Jadwigi Emilewicz o wprowadzenie następujących rozwiązań (część z nich znajdzie się w najnowszym rozporządzeniu ministra zdrowia, o czym poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki - dop. red.):

W handlu detalicznym:
- Wprowadzenie dla klientów obowiązku dezynfekcji rąk płynem dezynfekcyjnym przed wejściem do placówki handlowej. Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w niektórych sieciach placówek z asortymentem budowlanym.
- Wyposażenie pracowników w środki ochrony osobistej, przede wszystkim w rękawiczki i maseczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Ograniczenie liczby klientów mogących jednocześnie przebywać w sklepie do 20 osób w przypadku dyskontów i 50 osób w przypadku większych placówek (algorytm ten może być uzależniony od wielkości sklepu)
- Zamontowanie przy kasach sklepowych przezroczystych ścianek typu plexi oddzielających kasjera od klienta, również od strony wydawanego towaru.
- Umieszczenie czytelnego oznakowania przed kasami dotyczącego tzw. stref bezpieczeństwa oraz odstępów między klientami oczekującymi w kolejce
- Skrócenie godzin pracy sklepów do godziny 20.00 , co umożliwi dokonanie po tej godzinie dezynfekcji, dotowarowania sklepu oraz bezpiecznego przygotowania go do otwarcia w dniu następnym
- Wprowadzenie dodatkowych krótkich płatnych przerw dla pracowników na umycie i dezynfekcję rąk oraz zapewnienie odstępstw czasowych przy zamianie zmian, tak aby pracownicy nie kontaktowali się ze sobą bezpośrednio podczas przejęcia zmiany

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Wojtek 01.04.2020

    Środki ochrony indywidualnej są ważne, ale oprócz maseczek i rękawiczek trzeba dezynfekować!
    Należy pamiętać że bardzo ważne jest używanie właściwego płynu do dezynfekcji, te najlepsze mają powyżej 70% alkoholu, (fragment komentarza usunięty - red.). Czytajcie etykiety płynów. Taka rada

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.