23.07.2018/10:33

Spada produkcja krajowych win owocowych

W ciągu ostatnich 15 lat produkcja win owocowych w Polsce spadła o połowę. Zdaniem ekspertów to efekt zmiany pokoleniowej oraz nowych upodobań konsumentów.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Gazeta podaje, że gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej w 2016 roku, na rynek trafiło 170 mln litrów wina owocowego, w ubiegłym roku tylko 77,8 mln. Zdaniem ekspertów to efekt tego, że odchodzi pokolenie, które było skłonne je kupować, a ponadto nadal w społeczeństwie funkcjonuje pewnego rodzaju uprzedzenie do wyrobów z owoców.

Eksperci podkreślają także, że na produkcję win owocowych niekorzystnie wpływają także obowiązujące regulacje prawne, polegające przede wszystkim na braku wspólnego dla całej UE rozróżnienia między winem owocowym, a cydrem, co przekłada się na wysokość płaconej akcyzy. Ich zdaniem szansę na wzrosty mają tylko producenci win wysokiej jakości, które byłyby w stanie konkurować innymi alkoholami.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.