13.11.2019/15:04

Spar Group przejęło kontrolę nad siecią Piotr i Paweł za 1 euro. Ile wyda na ratunek dla sieci?

Południowoafrykańska Spar Group ujawniła w sprawozdaniu finansowym za rok fiskalny 2018/2019, zakończony 30 września, niektóre szczegóły dotyczące przejęcia sieci Piotr i Paweł. Podano także informacje dotyczące warunków finansowania sieci.

Graham O’Connor, CEO Spar Group, ujawnił w raporcie rocznym, że firma przejęła 80 proc. udziałów w spółce Grupa Piotr i Paweł za symboliczną opłatę w wysokości 1 euro. W warunkach transakcji uzgodniono, że pozostałe 20 proc. udziałów zostanie przejętych w przyszłości przez innego, mniejszościowego partnera, o czym informowaliśmy już wcześniej na portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Ustalono ponadto warunki finansowej "kroplówki" dla Piotra i Pawła. Spar zobowiązał się do udzielenia sieci Piotr i Paweł czasowej pożyczki w wysokości 40 mln euro. Jak wynika z raportu, w trakcie roku finansowego 2018/2019 Spar udzielił już sieci PiP pożyczki w wysokości 456,4 mln randów, czyli niespełna 27 mln euro.

W ramach transakcji spółka z Afryki przejmuje 66 supermarketów Piotr i Paweł oraz centrum dystrybucyjne w Poznaniu, o powierzchni dla produktów suchych rzędu 7,8 tys. mkw, a dla produktów chłodniczych - 7 tys. mkw.

W minionym roku finansowym (zakończonym we wrześniu 2019 r.) Spar Group raportuje poniesione w Polsce wydatki w wysokości 30,2 mln randów (ok. 1,78 mln euro) oraz obroty w wysokości 1,2 mln randów (niespełna 71 tys. euro). Nakłady inwestycyjne CAPEX to 0,2 mln randów, czyli ok. 11,7 tys. euro.

Zobowiązania długoterminowe grupy Spar w Polsce wynoszą 498,3 mln randów, czyli ok. 29,3 mln euro.

Prezes O'Connor odnotowuje, że Spar Group otrzymało od Spar International licencję operatora marki w Polsce, jednak warunkiem jej egzekwowania jest zakończenie procesu mediacji. Przypomnijmy, że Spar Group jest w sporze z zależną od Bać-Polu spółką Spar Polska – konflikt toczy się o to, kto może rozwijać szyld Spar w Polsce.

Spar International utrzymuje, że wypowiedziało umowę licencyjną Spar Polska w lutym tego roku, a następnie przyznało licencję właśnie Spar Group z RPA. Z kolei Spar Polska twierdzi, że wypowiedzenie umowy licencyjnej odbyło się niezgodnie z prawem. O meritum tej sprawy rozstrzygać będzie sąd w Amsterdamie, najprawdopodobniej wiosną 2020 r.

Spar Group w raporcie zapewnia, że zidentyfikowało bazę 250 potencjalnych sklepów franczyzowych Spar i wytypowało z tej grupy ok. 130 lokalizacji do przejęcia.

Jako cel działania na następny rok finansowy Grupa Spar wyznaczyła stabilizację istniejących sieci detalicznych, finalizację programu ratunkowego dla sieci Piotr i Paweł oraz budowę wydajnego modelu dystrybucjii dla tej sieci, jak również zakończenie zawirowań sądowych związanych z prawami do rozwoju szyldu Spar w Polsce.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Gość 300 14.11.2019

  Serio o Intermarche myślą?

 • Ksiegowa 14.11.2019

  Większa cześć tej kasy już poszła na długi które powstały od otwarcia sanacji

 • ewka 13.11.2019

  podobno za podobną kwotę chca przejąć Intermarche

 • Max46 13.11.2019

  Franek,gdzie jest Franek?

 • Franek 13.11.2019

  Ale komedia, to inwestor czy pożyczkodawca?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.