22.02.2017/16:41

Spożycie cukru w napojach spada dzięki ... podatkowi

Jak informuje gazeta.pl podatek od cukru dodawanego do napojów przynosi efekty. Spada spożycie, a producenci starają się zmniejszać dodatek cukru do swoich wyrobów. Pozytywne wyniki odnotowano w Filadelfii, gdzie w lipcu ub.r. władze wprowadziły podatek w wysokości półtora centa za uncję.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Toma1331 05.10.2017

    Podatek od cukru to temat bardzo szeroki. Myślę że to należy zacząć od syropu glukozowo fruktozowego, który powoduje niealkoholową mars kość wątroby, oraz rakotwórczego aspartanu(substancja słodząca). Mam nadzieję, że będzie to decyzja skonsultowana z niezależnymi specjalistami od żywienia człowieka.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.