22.02.2017/16:41

Spożycie cukru w napojach spada dzięki ... podatkowi

Jak informuje gazeta.pl podatek od cukru dodawanego do napojów przynosi efekty. Spada spożycie, a producenci starają się zmniejszać dodatek cukru do swoich wyrobów. Pozytywne wyniki odnotowano w Filadelfii, gdzie w lipcu ub.r. władze wprowadziły podatek w wysokości półtora centa za uncję.

 W lipcu 2016 roku władze Filadelfii, jako pierwszego dużego miasta w USA, wprowadziły podatek od cukru w napojach w wysokości 1,5 centa za uncję (prawie 30 mililitrów), co oznacza wzrost ceny litra napoju gazowanego o ok. 50 centów. Po sześciu tygodniach od wprowadzenia podatku sprzedaż napojów słodzonych spadła o ponad 50 proc. Niektórzy klienci poszukują tańszych napojów gazowanych poza granicami miasta.

 Po Filadelfii podobny podatek wprowadziły inne amerykańskie miasta, m.in. San Francisco, Oakland, Boulder czy Cook County. Przyspieszyło to obserwowany już wcześniej spadek sprzedaży napojów słodzonych.

Jak informował portal wiadomoscihandlowe.pl już w październiku 2016 rząd Portugalii zapowiedział wprowadzenie podatku od cukru w napojach. Podobne kroki rozważał w tamtym okresie także polski rząd. A jeszcze wcześniej, bo w marcu 2016 r. rząd brytyjski ogłosił, że wprowadzi analogiczne rozwiązanie już w 2017 r.

Wobec tych zapowiedzi, a także dzięki zmieniającym się trendom konsumenckim, najwięksi producenci napojów gazowanych, jak Coca-Cola, Red Bull i Pepsi, zobowiązali się zmniejszyć ilość cukru w swoich produktach o 10 proc. do 2020 r.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Toma1331 05.10.2017

    Podatek od cukru to temat bardzo szeroki. Myślę że to należy zacząć od syropu glukozowo fruktozowego, który powoduje niealkoholową mars kość wątroby, oraz rakotwórczego aspartanu(substancja słodząca). Mam nadzieję, że będzie to decyzja skonsultowana z niezależnymi specjalistami od żywienia człowieka.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.