27.03.2020/10:46

Sprawa ajentów Żabki: poseł złożył interpelacje, jest już odpowiedź… że nie da się na jego pytania odpowiedzieć

Poseł Lewicy Razem Maciej Konieczny pod koniec lutego zgłosił interpelacje skierowane do ministra finansów i do ministra sprawiedliwości, w których pytał o losy byłych i obecnych franczyzobiorców i ajentów sieci Żabka. Pisaliśmy o tym na początku marca. Opublikowano już treść odpowiedzi, z których wynika, że... na żadne z zadanych pytań nie da się udzielić odpowiedzi.

W pierwszej interpelacji Maciej Konieczny poprosił ministra finansów o podliczenie, ile wynosi suma nieuregulowanych zobowiązań byłych ajentów i franczyzobiorców Żabki względem urzędu skarbowego, a także względem ZUS. Ponadto Konieczny chciał się dowiedzieć, ile jest prowadzonych postępowań egzekucyjnych wobec byłych i obecnych ajentów Żabki. Domagał się także podliczenia, ile wniosków i skarg do Krajowej Administracji Skarbowej złożyli w latach 1998-2019 byli oraz obecni ajenci i franczyzobiorcy sieci Żabka.

Odpowiedź na jego interpelację wskazuje, że są to dane, których... nie można udostępnić. „W hurtowniach danych będących w dyspozycji Ministerstwa finansów, z których możliwe jest uzyskanie danych w zakresie zaległości i prowadzonych postępowań egzekucyjnych, podatnicy są identyfikowani według numerów NIP lub Regon. Hurtownie te, nie zawierają danych w zakresie nazw prowadzonych firm oraz informacji czy przedsiębiorca jest ajentem/franczyzobiorcą czy też nie. Natomiast z Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników nie ma możliwości wybrania danych w zakresie numeru NIP lub Regon obecnych oraz byłych ajentów i franczyzobiorców sieci Żabka. W związku z powyższym nie ma możliwości wyodrębnienia danych w zakresie wskazanych w interpelacji podmiotów.”

Odpowiedź na pytanie, ile wynosi suma nieuregulowanych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze strony byłych i obecnych ajentów oraz franczyzobiorców sieci „Żabka” brzmi podobnie. „Ministerstwo Finansów nie posiada danych w zakresie zadłużenia podmiotów wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.”

Również na pytanie ile wniosków i skarg do Krajowej Administracji Skarbowej złożyli w latach 1998-2019 byli oraz obecni ajenci i franczyzobiorcy sieci „Żabka” nie udzielono odpowiedzi. „Na podstawie prowadzonych rejestrów oraz sporządzonej na ich podstawie sprawozdawczości nie jest możliwe podanie ilości skarg i wniosków, złożonych przez byłych i obecnych ajentów i franczyzobiorców sieci Żabka.” Dalej odpowiedź wskazuje na fakt, że podanie ilości skarg i wniosków, które pochodzą od ww. podmiotów „wymagałoby nie tylko ponownej analizy wszystkich skarg i wniosków, które wpłynęły do Ministerstwa Finansów we wskazanym w interpelacji okresie, ale również zweryfikowania każdego nadawcy skargi i wniosku pod kątem współpracy z ww. podmiotem.”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.