21.09.2018/13:00

Sprzedaż detaliczną napędza 300+ i dopalacz kredytowy. Sieci spożywcze notują wzrost

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu w cenach bieżących o 9,0 proc. r/r wobec wzrostu o 9,3 proc. w lipcu, co było zgodne z naszą prognozą równą konsensusowi rynkowemu. Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych obniżyła się w sierpniu do 6,7 proc. r/r wobec 7,1 proc. w lipcu.

Czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia realnej dynamiki sprzedaży w sierpniu było spowolnienie wzrostu sprzedaży w kategorii "pojazdy samochodowe, motocykle i części” do 11,0 proc. r/r wobec 16,7 proc. w lipcu. Niższe tempo wzrostu w tej kategorii jest niespodzianką zważywszy na liczne doniesienia medialne wskazujące na silny wzrost liczby rejestracji nowych samochodów w lipcu i sierpniu związany z wejściem w życie nowych norm emisji spalin od 1 września br. Dzisiejsze dane GUS sugerują, że odnotowany w sierpniu wzrost liczby rejestracji był – podobnie jak w lipcu - w głównej mierze efektem rejestracji dokonywanych przez dealerów, które nie zostały uwzględnione przez GUS w sierpniowej sprzedaży detalicznej.

- W strukturze sierpniowej sprzedaży na uwagę zasługuje również przyspieszenie wzrostu sprzedaży w kategoriach "żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (do 1,0 proc. r/r wobec spadku o 0,6 proc. w lipcu) oraz "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”, która obejmuje m.in. hipermarkety (do 6,9 proc. r/r z 4,2 proc.). Jest to zgodne z naszą oceną sprzed miesiąca, zgodnie z którą odnotowane w lipcu silne obniżenie rocznej dynamiki sprzedaży we wspomnianych kategoriach miało charakter obserwacji nietypowej i w kolejnych miesiącach ponownie się ona zwiększy - komentuje Jakub Borowski,  główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska

Warto odnotować również wyraźne przyspieszenie realnego wzrostu sprzedaży w kategorii "meble, RTV, AGD” (9,1 proc. r/r wobec 4,4 proc. w lipcu). 3-miesięczna średnia dynamika sprzedaży w tej kategorii wyniosła 9,3 proc. r/r, kształtując się na poziomie najwyższym od lutego 2018 r.

Zdaniem eksperta CABP wsparciem dla sprzedaży w tej kategorii jest wysoka skłonność gospodarstw domowych do nabywania dóbr trwałego użytku, umacniana przed bardzo dobrą sytuację na rynku pracy.

- Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach wrześniowego badania GUS dotyczącego koniunktury konsumenckiej, zgodnie z którym wskaźnik "obecne dokonywanie ważnych zakupów” ukształtował się na najwyższym poziomie w historii. Dodatkowym wsparciem dla sprzedaży w tej kategorii jest szybki wzrost akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych – w lipcu ich roczna dynamika (z wyłączeniem kredytów w rachunku bieżącym i związanych z funkcjonowaniem kart kredytowych) wyniosła 11,0 proc. r/r i była najwyższa od stycznia 2010 r. - tłumaczy Jakub Borowski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.