11.01.2021/17:15

Sprzedaż sieci Małpka. Mariusz Świtalski przechodzi do kontrataku, prokuratura przeprowadzi śledztwo

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przeprowadzi śledztwo w sprawie próby wyłudzenia przez Forteam Investments ponad 360 mln zł na szkodę Mariusza Świtalskiego i spółek Sowiniec Group - twierdzi w poniedziałkowym komunikacie Sowiniec Group.

To przejście Świtalskiego do kontrataku, w tym kontrataku medialnego. W minionym roku Forteam (należący do funduszu private equity Delta Capital Partners Management) wydał szereg oświadczeń dotyczących czterech korzystnych dla siebie zabezpieczeń udzielonych przez sąd. Przedstawiciele drugiej strony sporu unikali wypowiedzi dla mediów, a stanowiska Forteam określali mianem "gry w procesie cywilnym".

Tym razem to nie Forteam, lecz grupa kontrolowana przez rodzinę Świtalskich grupa wydała oświadczenie, w którym chwali się najnowszą decyzją Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jak twierdzi Sowiniec Group, sąd ten 17 grudnia 2020 r. wydał postanowienie i nakazał Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przeprowadzenie śledztwa w w/w sprawie.

O co tutaj chodzi? Przypomnijmy, że kontrolowana przez Mariusza Świtalskiego Czerwona Torebka sprzedała w 2015 r. sieć sklepów convenience Małpka Express amerykańskiemu Forteam Investments za 362,3 mln zł. W rozliczeniu transakcji Forteam zbył swój pakiet akcji (ponad 16 proc.) Czerwonej Torebki. Dodatkowo Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam umowę gwarancyjną, która gwarantowała Forteam uzyskanie gwarantowanego zwrotu z inwestycji w Małpkę w przypadku odsprzedaży w przyszłości tej sieci podmiotowi trzeciemu. Jednak wkrótce potem sieć poupadła i wpadła w tarapaty finansowe, straciła też większość sklepów. Ostatecznie na Małpkę Express nie znaleziono chętnego (sprzedano tylko część sklepów).

Sprawa trafiła do poznańskiego sądu, który rozstrzygnie spór prawny prowadzony przez Forteam ze Świtalskim. Forteam domaga się od znanego biznesmena i kontrolowanych przez niego spółek zapłaty ponad 300 mln zł. Dotychczas sąd wydał szereg zabezpieczeń roszczeń w tej sprawie. Ustanowił cztery zabezpieczenia, które objęły m.in. 48,44 proc. akcji spółki Czerwona Torebka. Inne z zabezpieczeń ustanowiono na majątku spółki Druga - Sowiniec Capital, w której posiadaniu znajduje się m.in. pałac w Sowińcu.

W przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl w poniedziałek 11 stycznia oświadczeniu Sowiniec Group informuje o najnowszej, grudniowej decyzji sądu, nakazującej poznańskiej prokuraturze przeprowadzenie śledztwa. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu dotychczas nie odpowiedziała na przesłane przez nas w poniedziałek rano pytania w tym temacie.

Według Sowiniec Group, śledztwo prowadzone przez prokuraturę toczyć będzie się "w przedmiocie usiłowania osiągnięcia korzyści majątkowej na szkodę Mariusza Świtalskiego oraz spółek Sowiniec Group w podstępny sposób na kwotę ponad 360 mln zł przez Forteam Investments Limited, którym zarządzał Pierre Mellinger oraz jego współpracownicy".

- Prokuratura zbada, czy w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w postaci uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia sporu sądowego, w ten sposób, że uprzednio doprowadzając podstępem do zbycia udziałów w spółce Małpka S.A. przez cypryjską spółkę Forteam Investments Limited na rzecz powiązanej osobowo spółki, co doprowadziło do sztucznie wykreowanego roszczenia - czytamy w komunikacie Sowiniec Group.

Sowiniec zapowiada, że w ramach prowadzonego śledztwa prokuratura "sprawdzi, czy wykorzystano zapisy umowy gwarancji z dnia 22 grudnia 2014 r., żądając wypłaty nienależnej kwoty gwarancji, a wobec bezskuteczności wezwań do jej uiszczenia, przedłożono ww. umowę gwarancji przed Sądem Okręgowym w Poznaniu w toku postępowania, ukrywając przed tym sądem fakt, iż nie doszło do spełnienia przesłanek warunkujących wypłatę kwoty gwarancji, a tym samym wprowadzono w błąd ten sąd co do okoliczności będących podstawą wydania postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia oraz legalności istnienia roszczenia pieniężnego wynikającego z ww. umowy" (dokładny cytat z oświadczenia SG).

Sowiniec w komunikacie przywołuje nawet jeden z artykułów Kodeksu karnego, zgodnie z którym "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8".

Do chwili publikacji niniejszego artykułu ani Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, ani Forteam Investments nie odniosły się do oświadczenia Sowiniec Group. Gdy otrzymamy odpowiedź prokuratury i stanowisko Forteam, natychmiast je opublikujemy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także