08.04.2021/09:41

Sprzedaż piwa nieletniemu może doprowadzić sklep do bankructwa

Sankcja za sprzedaż alkoholu nieletnim polega na cofnięciu koncesji i uniemożliwieniu powtórnego ubiegania się o przyznanie zezwolenia na handel napojami alkoholowymi przez okres trzech lat.

Minimalna długość zezwolenia na sprzedaż alkoholu wynosi cztery lata, a dla alkoholu oferowanego do spożycia poza miejscem sprzedaży – dwa lata. Detaliści muszą mieć świadomość, że uzyskanie takiej koncesji wiąże się również z sankcjami administracyjnymi za jej naruszenie. Przepisy administracyjne dotyczące przedsiębiorców oferujących alkohol nieletnim znajdują się w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Dotkliwe restrykcje

Ustawa wskazuje wprost, że nieprzestrzeganie zasad wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania go nieletnim, wiąże się z cofnięciem koncesji. Wyroki zapadające w sądach jasno pokazują, że nawet jeden, odosobniony przypadek sprzedaży alkoholu małoletniemu stanowi przesłankę do orzeczenia zakazu. – Można sobie uświadomić, jak bolesna dla właściciela sklepu jest to kara. Oczywiście w takich przypadkach warto nie składać broni, odwoływać się i wskazywać, że sankcja za jednostkowy przypadek sprzedaży piwa nieletniemu jest nieproporcjonalna i winna zostać uchylona – mówi Kamil Bechta, adwokat w kancelarii Chałas i Wspólnicy. Jest o co walczyć, bo cofnięcie pozwolenia jest odczuwalne przez detalistę przez długi czas, gdyż uniemożliwia mu powtórne ubieganie się o koncesję przez trzy lata. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak dotkliwy skutek może to mieć dla struktury dochodów sklepu.

Przepadek towaru

Kara administracyjna za sprzedaż alkoholu nieletnim to nie wszystko. O przedsiębiorcach, którzy dopuszczą się takiego czynu „nie zapominają” również normy prawa karnego. Przywołana na początku ustawa wskazuje bowiem na odpowiedzialność karną osoby, która sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione. Co więcej, do odpowiedzialności może być pociągnięty kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru i nie zapobiegł popełnieniu tego przestępstwa. W przypadku małych sklepów często tym kierownikiem będzie sam właściciel sklepu. To, czym odróżnia się odpowiedzialność karna od administracyjnej, jest fakt, że w przypadku tej pierwszej należy wykazać winę osoby, która wydała alkohol małoletniemu czy nadzorującej organizację sprzedaży w sklepie.

– Na marginesie warto dodać, że przy stwierdzeniu popełnienia tego przestępstwa można orzec przepadek napojów alkoholowych znajdujących się na stanie w placówce handlowej, a także zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych. Niejako więc dochodzimy okrężną drogą do podobnych sankcji, jakie spotykamy na gruncie prawa administracyjnego, dodatkowo wzbogaconych o karę grzywny – tłumaczy Kamil Bechta. Adwokat podkreśla, że właśnie dlatego tak istotne są gruntowne i cykliczne szkolenia personelu, który zawiaduje w sklepie stoiskiem monopolowym.

Powyższy artykuł ukazał się w kwietniowym numerze "Wiadomości Handlowych". Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną zawartością tego numeru.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także