24.02.2017/16:15

Sprzedaż Żabki wywoła efekt domina? Kolejne przejęcia to tylko kwestia czasu

Po przejęciu sieci Żabka i Freshmarket przez fundusz CVC, w kolejnych latach możemy być świadkami jeszcze kilku dużych transakcji w branży handlowej. Dalsza konsolidacja sektora handlu detalicznego w Polsce najprawdopodobniej obejmować będzie jednak przede wszystkim lokalne, średniej wielkości sieci detalicznej - komentują dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Jan Kospin i Jan Gaj z Navigator Capital Group.

Eksperci zauważają, że sprzedaż Żabki przez Mid Europa Partners, o której zaangażowane strony poinformowały w tym tygodniu, to największa transakcja kupna-sprzedaży w historii polskiego rynku handlu detalicznego. Dokładna kwota nie została podana do publicznej wiadomości, jednak szacowana jest na ok. 1 mld euro. Sprzedaż Żabki przez MEP jest jeszcze bardziej unikatowa - to bowiem największa historycznie dezinwestycja funduszu private equity w Polsce.

- Biorąc pod uwagę wysoki mnożnik transakcyjny na tle innych transakcji w sektorze handlu detalicznego, należy stwierdzić, że kupujący byli skłonni zapłacić stosunkowo wysoką premię transakcyjną związaną z przejęciem pakietu kontrolnego krajowego lidera w segmencie sklepów convenience - podkreśla Jan Kospin, dyrektor Departamentu Fuzji i Przejęć w Navigator Capital.

W wyniku transakcji już po raz trzeci Żabka znalazła się w rękach funduszu private equity. Przed Mid Europa Partners, Żabkę rozwijał bowiem fundusz Penta. Fundusze private equity czynnie uczestniczą w konsolidacji krajowego rynku handlu detalicznego. Tylko w minionym roku Grupa Eurocash przejęła Eko Holding od funduszu Advent International, a włoska grupa EcorNaturaSi nabyła od funduszu Avallon sieć eko-delikatesów Organic Farma Zdrowia.

W branży handlu FMCG zaangażowany kapitałowo jest także fundusz Enterprise Investors, który posiada 49 proc. akcji sieci Dino (w planach jest jednak wyjście z tej inwestycji poprzez wpuszczenie Dino na giełdę). Oprócz Dino, w portfelach funduszy znajdują się jeszcze mniejsze sieci handlowe. Mniejszościowy pakiet w sieci Mila posiada od 2012 r. Argus Capital, oprócz tego Resource Partners od 2010 r. jest zaangażowany w SPS Handel (również pakiet mniejszościowy). Z kolei w Bać-Polu część udziałów posiada Capital Partners.

- W związku z określonymi horyzontami inwestycyjnymi inwestorów private equity należy się spodziewać systematycznego wychodzenia z inwestycji w kolejnych latach - zauważa Jan Gaj, manager w Departamencie Fuzji i Przejęć w Navigator Capital. Jak dodaje ekspert, fundusze private equity w zdecydowanej większości angażują się kapitałowo w podmioty będące liderami w danym segmencie, bądź posiadające potencjał do stania się liderami w wyniku posiadanych przewag konkurencyjnych, efektywnego modelu biznesowego, lub wyróżniających się na rynku produktów i usług.

Dokładnie w takiej sytuacji znajduje się obecnie Żabka, największa sieć sklepów convenience w Polsce. Firma co prawda nie zdradza, ile dokładnie placówek liczy ta sieć, jednak z szacunków naszego portalu wynika, że samych Żabek jest w Polsce ok. 3,8-3,9 tys. Firma podaje jedynie, że sieci Żabka i Freshmarket wspólnie mają ok. 4,5 tys. sklepów w naszym kraju (stan na koniec 2016 r.).

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • paweł 27.02.2017

  polaczki to rolniczy naród ! nadają się tylko do kopania kartofli a nie do zarządzania , do bizensu ! wszystko rozwalą bo są niesprawni zawodowo !! lenie i same tanie cwaniaczki w tych sieciach , w rządzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • mario 27.02.2017

  Anatol nie widzi nic poza czubkiem swojego nosa. Wole to jest kolego łajno. Polskę pipkują bez mydełka. Ciekawe że za granicą Polacy potrafią logicznie i mądrze myśleć i są cenieni bardzo wysoko. W Polsce mamy ludzi fajnych, tylko ekipy rządzące do kitu, gdyby myśleli o kraju a nie o sobie, byłoby lepiej.

 • Anatol 27.02.2017

  Wolę firmę zagraniczną działająca w Polsce efektywnie i płacącą podatki niż spółkę skarbu państwa zarządzaną nieudolnie przez jakiegoś Misiewicza z PIsu , przepuszczającą kasę na imprezy propagandowe i wyciągająca po jakimś czasie rękę po kasę z podatków od firm prywatnych.

 • Tragedia 26.02.2017

  Polak wszystko oddał i odda Niemcom Francuzom Portugalczykom ? tym nawet pastowanym z EUro...h itd. Polska istnieje tylko na papierze.

 • trele 24.02.2017

  Kto mi powie jaki kapitał stoi za tymi funduszami? Czy jakieś fundusze są z Polski? Bo jeśli nie, to zagraniczny fundusz niczym nie różni się od zagranicznego właściciela.

 • Kamil 24.02.2017

  Nie czas dostawy a jakość produktów świeżych w e-grocery będzie stanowiła o sukcesie projektu, w tej chwili w PL jest tragedia!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.