23.06.2020/10:12

Sprzęty elektroniczne mogą zdrożeć o kilkaset złotych – są plany nowej opłaty

Około 1 mld zł rocznie – taka kwota miałaby trafić do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi po wprowadzeniu nowej daniny, tzw. opłaty reprograficznej obejmującej smartfony, tablety czy laptopy, której wprowadzenie planuje rząd. Prezes Federacji Konsumentów podkreśla, że wprost przełoży się to na wyższe ceny sprzętów elektronicznych. W przypadku laptopa ze średniej półki cenowej obłożenie go podatkiem w wysokości minimum 6 proc. spowoduje wzrost jego ceny o kilkaset złotych. Tymczasem konsumenci już w tej chwili są kilkukrotnie opodatkowani za korzystanie z treści w internecie.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • NIe jest tak źle 29.06.2020

  Wiecie, ze to producenci nas doją na potęgę i tyle. W Polsce mają największą przebitkę.

 • Kameleon 24.06.2020

  To koszt naszego poddaństwa wobec USA. Amerykanie nie pozwolili wprowadzić opłaty cyfrowej dla Google czy faceboka to teraz ściąga się kasę od wszystkich Polaków.

 • Ludzie, opamiętajcie się 23.06.2020

  Widzę, że trwa niezła nagonka sponsorowana przez koncerny technologiczne, które w innych krajach nie dość, że uiszczają taką opłata to jeszcze taniej sprzedają swój sprzęt.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.