18.06.2018/11:54

Średnie pensje znów urosły, ale dynamika nie jest wysoka

W maju średnia płaca w firmach poszła w górę o 7 proc. – Choć to wyraźnie słabszy wzrost niż kwietniowe 7,8 proc., nadal można mówić o wysokiej dynamice, ale nie tak dużej jak w latach 2007-2008, czyli w szczycie poprzedniego boomu gospodarczego – twierdzą eksperci.

Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (dane dotyczą tych firm, w których zatrudnienie przekracza 9 osób) wyniosło 4696,59 zł, a więc było wyższe niż rok wcześniej o 7 proc. Wysoka, sięgająca 6,5-7,8 proc. dynamika średniej płacy utrzymuje się od sierpnia 2017 r., jednak za wyjątkiem tegorocznego kwietnia nie widać by płacowa presja wyraźniej się zwiększała. W każdym razie daleko jej jeszcze do dynamiki sięgającej w latach 2007-2008 od 9 do ponad 13 proc. – Dość powszechnie to niższe obecnie tempo kojarzone jest z napływem „tańszych” pracowników z zagranicy, głównie z Ukrainy, jednak różnice na ich niekorzyść powili się zmniejszają. Prawdopodobnie zaczynamy już mieć do czynienia ze słabnącą skłonnością pracodawców do ulegania żądaniom pracowników, szczególnie w mniejszych firmach – tłumaczy Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. Średnią podbijają mocno wynagrodzenia w największych przedsiębiorstwach, głównie z branży górniczej i energetycznej, gdzie związki zawodowe są w stanie wywalczyć podwyżki. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach tempo wzrostu płac nadal będzie się stabilizować w okolicach 7-8 proc.

Jak podaje ekspert Gerda Broker, od początku roku stabilnie zwiększa się też zatrudnienie, które w maju w sektorze przedsiębiorstw przekroczyło 6 mln 210 tys. osób, a więc było wyższe niż w maju ubiegłego roku o 3,7 proc. Wbrew obawom, nie widać więc na razie spowolnienia w tej materii, co może wskazywać, że sytuacja choć trudna dla pracodawców, nie jest aż tak bardzo dramatyczna, choć w niektórych branżach i zawodach kłopoty są spore. – Trzeba także pamiętać, że dane z sektora przedsiębiorstw obejmują jedynie około 37 proc. zatrudnionych, a w małych firmach obraz rynku może przedstawiać się nieco inaczej, zarówno pod względem wynagrodzeń, jak i dostępności kandydatów do pracy – mówi Przasnyski.

Gerda Broker specjalizuje się w doradztwie w zakresie identyfikacji optymalnych źródeł pozyskania przez przedsiębiorców finansowania, jak również w przygotowaniu formalnych aspektów związanych z organizacją kapitału niezbędnego do realizacji celów biznesowych. Obejmuje opieką doradczą małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa i doradza im w procesie pozyskiwania dodatkowych środków na realizację celów związanych z bieżącą działalnością operacyjną, ale także celów rozwojowych oraz inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.