15.05.2020/12:04

Stało się! Mamy w Polsce początek recesji gospodarczej

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS za I kw. poziom PKB zmniejszył się o 0,5 proc. w porównaniu do kwartału poprzedniego (po oczyszczeniu z sezonowości). Mamy więc początek recesji w Polsce. Jednak w świetle prognozy Komisji Europejskiej, bo nie mamy jeszcze wyników wykonania we wszystkich krajach, jest to jeden z najmniejszych wskaźników spadku PKB w Unii Europejskiej.

– Wszyscy ekonomiści oczekiwali zmniejszenia się poziomu PKB już w I kwartale. Komisja Europejska zakładała w swojej ostatniej prognozie spadek w I kw. o 1 proc. kw/kw wyrównane sezonowo. Bieżące dane są więc nieznacznie lepsze. To dobra informacja. Jednak musimy mieć na uwadze, że prawdziwe uderzenie kryzysu przyjdzie w II kw. – ocenia główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Ekonomiści zakładają duży spadek PKB w II kw., niektórzy nawet dwucyfrowy. – KE zakłada spadek aż o 8,7 proc. kw/kw wyrównane sezonowo. Dla wyniku za cały rok pierwszy kwartał nie ma jednak istotnej wagi. O rezultacie naszego PKB w całym roku zdecyduje recesja w II kw. i wyniki w II półroczu. Rząd w całym roku szacuje recesję na 3,4 proc., Komisja Europejska na 4,3 proc. Moim zdaniem w 2020 r. recesja będzie bliska 4 proc., na razie jest zbyt wcześnie aby uznać prognozę KE za zbyt pesymistyczną – komentuje ekspert.

Zwraca on uwagę, że odpowiedź na to pytanie przyniosą następne kwartały. – Niestety oczekiwania firm i gospodarstw domowych co do sytuacji gospodarczej w tym roku są bardzo pesymistyczne, oby się nie sprawdziły – zaznacza główny ekonomista Pracodawców RP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.