16.03.2020/16:01

Stan zagrożenia epidemią – jakie prawa przysługują pracodawcom?

W ostatnich dniach pracodawcy muszą się zmierzyć z zupełnie nową dla nich sytuacją, jaką jest szerząca się epidemia koronawirusa i wprowadzony w związku z tym stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte są centra handlowe, co rodzi konsekwencje dla pracodawców. Nie działają szkoły i przedszkola, a wiele osób pracuje zdalnie. Jakie prawa przysługują pracodawcom w tym szczególnym okresie, a jakie mają obowiązki?

Szukając odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, należy przede wszystkim wskazać na specustawę „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”, która weszła w życie w 8 marca br. Wprowadza ona liczne rozwiązania, które mają pomóc pracodawcom.

Po pierwsze, w celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, mogą oni polecić pracownikom wykonywanie przez czas oznaczony pracy zdalnej, tj. poza miejscem określonym w umowie o pracę. Pojawiły się już pierwsze wątpliwości interpretacyjne związane ze stosowaniem w praktyce zapisów tego aktu prawnego. Pracodawcy pytają np. czy mogą powierzyć pracownikowi inne obowiązki niż określone w umowie?

Powyższą kwestię reguluje art. 3 specustawy, zgodnie z którą pracodawca ma prawo polecić podwładnemu wykonywanie innej pracy niż określona w umowie – maksymalnie przez trzy miesiące w danym roku kalendarzowym. Powierzona praca musi jednak odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia pobieranego przez niego wynagrodzenia.

Dodatkowo w niemal każdym zakresie obowiązków można znaleźć postanowienie o prawie pracodawcy do wydawania pracownikom poleceń, które pozostają w związku z rodzajem umówionej pracy, co pozwala na powierzenie im innego niż określone w umowie. Wykonywanie pracy zdalnej, zgodnie ze specustawą, nie wymaga zgody pracownika. Jest zwykłym poleceniem służbowym. Nie musi mieć ono jakiejś szczególnej formy – ważne, żeby dotarło do pracownika w taki sposób, aby mógł się z nim zapoznać.

Polecenie pracodawcy bezwzględnie powinno określać czas i miejsce, w jakim będzie świadczona praca zdalna. Warto również wskazać sposób, w jaki pracownik będzie potwierdzał obecność w pracy, potwierdzał przyjęcie poleceń przełożonych, jak będzie się z nimi kontaktował czy w końcu jak będzie przekazywał wyniki swoich działań.

Odpowiedzialność za bezpieczne i higieniczne warunki w trakcie świadczenia przez pracownika pracy zdalnej ponosi pracodawca. Niestety ustawodawca nie wskazał, w jaki sposób ma on realizować obowiązki w zakresie bhp podczas pracy zdalnej.

Ponadto specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego zwolnionego od pracy zawodowej z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8, w sytuacji zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka. Zasiłek przysługuje przez 14 dni. Aby go otrzymać pracownik powinien złożyć u przełożonego oświadczenie, wskazując okres, w jakim będzie z zasiłku korzystać. Na pracodawcy spoczywa następnie obowiązek przekazania oświadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autor tekstu:

Małgorzata Małecka

radca prawny

kancelariaprawapracy.com.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jan 20.03.2020

    Uwaga! Bardzo WAŻNE! A szkolenia bhp? Czy ktoś w ogóle o tym pamięta? Przeciez zaraz posypią się kary za ich brak. Siedzę właśnie i szukam rozwiązania, gdy cała firma pracuje zdalnie... (usunięto fragment komentarza - red.)

  • Szok 16.03.2020

    Co z franczyzobiorcami, najemcami galerii handlowych? Od dziś promocja na garnitury -50%. Na wszystko!!! Bez żadnych warunków. Rozumiem właścicieli marki, że się ratują. Ale co z najemcami w galeriach, którzy mają pracowników nie świadczących pracy, umowę terminowa z galerią, 777 i wypłacona kaucję ? Jestem zdruzgotany.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.