26.05.2020/16:21

Stanisław Szwed: Nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele

Poseł Ireneusz Raś złożył interpelację w sprawie czasowego zawieszenia obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W odpowiedzi sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, poinformował, że nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadziła etapowe ograniczenie handlu w niedziele i święta w placówkach handlowych. Docelowa regulacja ograniczenia handlu, zgodnie z którą zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, zaczęła obowiązywać 1 stycznia br. Stanisław Szwed podkreśla, że dopiero po upływie odpowiedniego czasu od przedstawionego powyżej pełnego wejścia w życie ustawy będzie możliwe dokonanie oceny skutków jej obowiązywania.

– Warto podkreślić, że dla dokonania przedmiotowej oceny, niezwykle ważna jest obserwacja funkcjonowania zakazu handlu i wykonywania czynności związanych z handlem – w różnych postaciach i zakresach, obejmujących różną liczbę niedziel wolnych od handlu w poszczególnych latach – wskazuje sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodaje, że mając na powyższe na uwadze , ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej monitoruje napływające informacje dotyczące kwestii związanych ze stosowaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. i pozostaje w stałym kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy m.in. w zakresie wyników kontroli przestrzegania przepisów ustawy. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację „wszystkie informacje są analizowane, jednak jest za wcześnie, by odnieść się do konkretnego rozwiązania, w tym propozycji zniesienia zakazu handlu w niedziele i święta”.

– Chciałbym również podkreślić, że ministerstwo rozwoju na bieżąco monitoruje sytuację polskich przedsiębiorców wywołaną skutkami pandemii koronawirusa. Podejmowane działania, których efektem są ustawy tworzące tzw. tarczę antykryzysową, mają na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii dla polskiej gospodarki – zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Dwa główne cele przyjętych instrumentów wsparcia biznesu to utrzymanie płynności finansowej firm i utrzymanie zatrudnienia. Jednocześnie należy podkreślić, że funkcjonujące już rozwiązania nie są ostatecznym zestawem instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Jednak na obecnym etapie – w ocenie ministerstwa rozwoju – nie ma podstaw do zawieszenia zakazu handlu w niedziele. Niemniej jednak resort ten pozostaje w kontakcie z przedstawicielami różnych branż, organizacji pracodawców i pracowników i analizuje przekazywane przez nich uwagi, sugestie, postulaty. Obecnie ministerstwo rozwoju nie odrzuca kategorycznie żadnych potencjalnych rozwiązań, lecz przygląda się sytuacji i w zależności od pojawiających się problemów, będzie podejmować dalsze działania i wprowadzać kolejne instrumenty wsparcia – zaznacza Szwed.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • nie strauss 27.05.2020

    wolne niedziele i basta

  • strauss 27.05.2020

    Jest podstawa. Gospodarka, głupcze!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.