06.02.2019/16:01

Stora Enso opracuje dla Ikei i H&M nowe ekologiczne włókna do produkcji m.in. ubrań

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 4. kwartał 2018 r. oraz za cały ubiegły rok. Skandynawski koncern odnotował w nim wzrost przychodów ze sprzedaży o 4,4 proc. Zysk operacyjny EBIT – w porównaniu z 2017r. – wzrósł natomiast o 32 proc. Wyniki firmy w przyszłości mają napędzać innowacyjne projekty, jednym z nich jest współpraca z sieciami handlowymi Ikea i H&M, dla których firma ma opracować nowego rodzaju ekologiczne włókna.

Jak podaje spółka wyniki finansowe za ostatnie trzy miesiące ub.r. są zadowalające – Stora Enso osiągnęła w nich 5,8 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży, które wyniosły 2 657 mln euro. - Oznacza to ósmy z kolei kwartał systematycznych, zrównoważonych i przynoszących zyski wzrostów, ze sprzedażą wyższą o niemal 6 proc. niż w analogicznym okresie 2017 r. Był to zarazem czwarty pod względem wielkości obrotów kwartał od 2012 roku. Wzrost ten został wygenerowany głównie za sprawą korzystnych cen rynkowych oraz aktywnym działaniom w zakresie naszego portfolio produktów i wdrażanej polityki cenowej. Z uwagi na nieco słabszą koniunkturę na wybranych rynkach, odnotowaliśmy w nim niższy poziom dostaw. W sześciu zakładach produkcyjnych były realizowane zaplanowane wcześniej, okresowe prace konserwacyjne, co wpłynęło na obniżenie zysku EBIT o ok. 40 mln euro – komentuje Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso.

- Tym samym zmniejszył się on – w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku – o nieco ponad 3 proc. Jednocześnie – jak podkreśla Karl-Henrik Sundström – marża zysku operacyjnego EBIT przekroczyła 10 proc. już w szóstym kwartale z rzędu. Wskaźnik rentowności inwestycji z zaangażowanego kapitału (ROCE) wyniósł 12,4 proc., zaś wartość przepływów gotówkowych z działalności operacyjnej zamknęła się kwotą 323 mln euro (148 mln euro po uwzględnieniu wydatków inwestycyjnych). Zdaniem kierownictwa firmy na uwagę zasługuje dalsza poprawa bilansu całkowitego, a także redukcja długu netto do poziomu 161 mln euro.

W całym 2018 roku Stora Enso zrealizowała przychody ze sprzedaży w wysokości 10 486 mln euro, natomiast zysk operacyjny EBIT wyniósł 1 325 mln euro: - Oznacza to – odpowiednio – wzrost o ponad 10 mln euro i 32 proc. w porównaniu z rokiem 2017 – kontynuuje Karl-Henrik Sundström. – Wskaźnik ROCE w ujęciu całorocznym wyniósł niemal 16 proc., przekraczając nasz strategiczny cel. Z dużym zadowoleniem przyjmujemy też znaczący – o 62,5 proc. – wzrost wskaźnika zysku na akcję (EPS). Poprawie uległ całkowity bilans, jak też stosunek długu netto do zysku EBITDA, który osiągnął poziom 1.1. Wszystko to skłoniło nas do zarekomendowania wypłaty dywidendy w wysokości 50 eurocentów za 1 udział, a więc o 22 proc. więcej niż przed rokiem. Jest to zarazem czwarta z rzędu podwyżka dywidendy, będąca według nas podstawą głębokiego zaufania do przyszłości Stora Enso.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.