18.05.2020/08:36

Stowarzyszenie firm recyklingowych wnioskuje o opodatkowanie plastiku

Stowarzyszenie Polski Recykling, zrzeszające firmy zajmujące się recyklingiem odpadów, wnioskuje o wprowadzenie podatku od surowców pierwotnych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych – podaje „Rzeczpospolita”.

Organizacja chce, aby podatek od plastiku wprowadzić już w kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej. Opłatą miałyby być objęte wyroby plastikowe produkcji krajowej lub zagranicznej, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku z recyklingu.

Podatek miałby zachęcać do produkcji towarów z tworzyw z recyklingu, co zwiększy zapotrzebowanie na zakup recyklatów. Polski Recykling ocenia, że w przeciwnym razie branża gospodarki odpadami może upaść. Kolejnym argumentem do wprowadzenia opłaty są przykłady innych krajów. W kwietniu Wielka Brytania zapowiedziała podatek od plastiku zawierającego mniej niż 30 proc. przetworzonego surowca.

Stowarzyszenie proponuje, aby z podatku zwolnić produkty farmaceutyczne oraz opakowania żywności. Tymczasem, jak podaje „Rz”, według Plastic Europe na 51 mln ton wykorzystanego w UE w 2018 r. plastiku w produkcji opakowań (nie tylko żywności) wykorzystano 40 proc., drugie było budownictwo (20 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.