23.12.2020/15:30

Świąteczne bombki z Polski podbijają świat, ale pandemia zmniejsza zyski

Polska należy do ścisłej czołówki światowych eksporterów bombek choinkowych. W zeszłym roku wartość polskiego eksportu artykułów bożonarodzeniowych wyniosła 80,4 mln euro. Pozwoliło to nam uplasować się na 3. miejscu światowej czołówki. Więcej eksportowały tylko Chiny i Niemcy – donosi Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego”.

W 2019 roku polskie bombki trafiły do 71 krajów położonych na wszystkich kontynentach, w tym także do Tanzanii, Ekwadoru czy Tadżykistanu. Jednak ich głównym odbiorcą były Niemcy i Stany Zjednoczone. Trafiło tam odpowiednio 44,8 proc. i 18,2 proc. całego polskiego eksportu tych wyrobów. Ważnymi odbiorcami artykułów bożonarodzeniowych były także: Francja, Rumunia, Słowacja, Czechy, Węgry i Rosja – czytamy w „Tygodniku Gospodarczym”.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują jednak, że obecny rok z powodu pandemii COVID-19 będzie gorszy dla polskich eksporterów ozdób bożonarodzeniowych. W okresie styczeń-październik 2020 r. wartość sprzedaży tych wyrobów za granicę zmniejszyła się o ponad 18 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Najbardziej ucierpiał eksport do Wielkiej Brytanii, Czech, Rosji, na Węgry i do USA.

Więcej w „Tygodniku Gospodarczym”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także