25.01.2021/10:23

Syropy i napoje słodzone zamieniają się w suplementy diety. Firmy omijają podatek cukrowy

Obowiązujący od 1 stycznia 2021 r. tzw. podatek cukrowy, obejmujący większość napojów z dodatkiem cukru lub substancji słodzących skokowo podniósł ceny tych produktów, co grozi znaczącym zmniejszeniem popytu. Podatek nie obejmuje jednak m.in. suplementów diety. Wiele wskazuje na to, że fala rejestracji nowych napojów-suplementów ma związek z opłatą cukrową, choć producenci z reguły wskazują na odmienne motywacje – relacjonuje portal mycompanypolska.pl.

Opłata od środków spożywczych – nie nazwana wprost podatkiem, tylko opłatą cukrową – to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. Jest nakładana na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Opłata nie jest pobierana m.in. od napojów, które są suplementami diety.

Jak ustalił portal mycompanypolska.pl, producenci napojów słodzonych już od maja 2020 r. rejestrują w bazie Głównego Inspektoratu Sanitarnego liczne syropy i napoje, które wcześniej nie był rejestrowane jako suplementy diety, względnie zgłaszane były jako „żywność wzbogacona” – jeśli zawierały np. dodatek witamin. Obecnie część producentów decyduje się na przeprowadzenie dodatkowych formalności w celu zarejestrowania swoich produktów jako suplementy diety, bowiem dzięki temu będą mogli unikać doliczania do ich ceny opłaty cukrowej.

Portal podaje przykład spółki Excellence, która produkuje napoje słodzone, soki i nektary m.in. pod markami własnymi sieci detalicznych. Firma od 11 maja 2020 r. do chwili obecnej zarejestrowała 56 suplementów diety – wcześniej spółka w ogólne nie rejestrowała suplementów diety, a część produktów, zazwyczaj wzbogacanych witaminą C lub D, rejestrowała jako „żywność wzbogaconą”. Spółka tłumaczy swoją decyzję pandemią COVID-19 i związanym z nią „wzrostem sprzedaży produktów prozdrowotnych, zawierających kompleks witamin”.

Podobny manewr zastosowała spółka Hoop Polska, która wcześniej rejestrowała część produktów jako „żywność wzbogaconą”, a od końca listopada 2020 r. zarejestrowała w sumie 15 napojów witaminizowanych jako suplementy diety. Także MW Food, spółka będąca częścią największego polskiego holdingu spożywczego Grupa Maspex Wadowice, zarejestrowała w bazie suplementów diety szereg syropów z z dodatkiem witamin.

W odpowiedzi na pytania portalu mycompanypolska.pl Grupa Maspex wyjaśnia, że zgłoszenia dotyczą nowych napojów z witaminami marki Łowicz, natomiast wprowadzenie podatku cukrowego zmusiło firmę do podniesienia cen standardowych syropów tej marki.

W ostatnich miesiącach liczne nowe suplementy diety z kategorii soków i napojów słodzonych rejestrowała także Fortuna, Victoria Cymes oraz Herbapol – ta ostatnia firma specjalizuje się produkcji suplementów diety i żywności wzbogaconej, ale wcześniej większość jej syropów była rejestrowana jako żywność wzbogacona, a obecnie została zakwalifikowana do suplementów diety.

Przypomnijmy najważniejsze przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, która wprowadza opłatę cukrową. Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl:

Opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa lub podatek cukrowy) to nowa danina, obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku, która wpłynie na wzrost cen napojów słodzonych. Jej wprowadzenie ma zachęcić producentów do redukcji ilości substancji słodzących, a konsumentów – do wyboru zdrowszych produktów. Mimo iż nie została wprost nazwana podatkiem, trzeba ją wpłacać na konto urzędu skarbowego.

Opłata cukrowa jest nakładana na napoje z dodatkiem:

 • cukrów (monosacharydów, disacharydów środków spożywczych zawierających te substancje)
 • substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 (na przykład ksylitol, sorbitol, aspartam)
 • kofeiny lub tauryny.

 

Opłacie nie podlegają napoje, które są:

 • wyrobami medycznymi
 • suplementami diety
 • żywnością specjalnego przeznaczenia, preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt
 • wyrobami akcyzowymi
 • zawierają więcej niż 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, a zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml napoju
 • roztworami węglowodanowo-elektrolitowymi, w których zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g w przeliczeniu na 100 ml napoju
 • wyrobami na bazie mleka albo jego przetworów (jogurty, maślanki, kefiry, mleko zsiadłe itp.).

Czytaj więcej na stronie mycompanypolska.pl

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

 • Basia 26.01.2021

  kolejny bubel prawny! Lobby producentów suplementów diety jest bogate i silne co widać w praktyce. Co to jest suplement diety? Dlaczego tak łatwo jest go zarejestrować? Jaka jest jego faktyczna wartość odżywcza?????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także