27.07.2016/14:42

Szef głównego udziałowca Jeronimo Martins zwolennikiem krótszego tygodnia pracy

Alexandre Soares dos Santos, szefujący spółce SFMS, głównemu udziałowcowi grupy Jeronimo Martins, zadeklarował, że należy do zwolenników skrócenia tygodniowego czasu pracy. Pozytywnie ustosunkował się do ostatnich zmian w portugalskim prawie. Przyznał, że nie martwi się z powodu wprowadzonego od lipca w Portugalii 35-godzinnego tygodnia pracy, o ile redukcja ta nie zmniejszy efektywności pracowników.

- Jestem zwolennikiem większej wydajności pracy oraz wyższych zarobków – powiedział 81-letni Alexandre Soares dos Santos, jeden z głównych twórców sukcesu Biedronki, który kierował grupą Jeronimo Martins do 2013 r.

Biznesmen, który na początku lat 90. podjął decyzję o wejściu Jeronimo Martins do polskiego handlu, wyjaśnił, że jego spółka docenia podległe jej załogi. Ujawnił, że w przejętym w ub.r. przez SFMS lizbońskim oceanarium zwiększono ostatnio załodze wynagrodzenia z 700 do 1000 euro.

W jednym z ostatnich wywiadów były prezes Jeronimo Martins ujawnił, że aktualnie najniższe wynagrodzenie w firmie JM w Portugalii wynosi 800 euro. Stwierdził, że minimalne zarobki powinny, jego zdaniem, sięgać 1000 euro.

W Polsce władze Biedronki wydały w marcu br. komunikat informujący o wprowadzeniu od kwietnia podwyżek pensji. Kwota 2250 zł brutto miała dotyczyć osób rozpoczynających pracę w dyskontach w ramach stażu nie dłuższego niż trzy lata. Z kolei osoby zatrudnione w Biedronce powyżej 36 miesięcy mogły zaś liczyć na wzrost wynagrodzenia z 2200 zł do 1450 zł brutto. Według portalu bankier.pl, podstawowa pensja kasjerów tej sieci to jednak nie 2250 zł a 2100 zł brutto. Dodatkowe 150 zł przyznawane jest tylko w przypadku, gdy pracownik nie opuści w miesiącu ani jednego dnia pracy.

Obecnie grupa JM zatrudnia ponad 89 tys. osób. Od 2011 r. liczba pracowników operatora sieci Biedronka wzrosła o 23,6 tys. osób. 85 proc. aktualnej załogi JM pracuje w pełnym wymiarze godzin, a pozostali na pół etatu. Większość załogi w trzech krajach, w których działa detalista – Polsce, Portugalii i Kolumbii – stanowią kobiety – 77 proc. W przypadku stanowisk kierowniczych ich odsetek jest niższy; wynosi 67 proc.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • yogi 29.07.2016

    biedronka opublikowala raport to o niej pisza. opublikuj swoj raport to beda o tobie pisac

  • Collect 28.07.2016

    W sumie trudno się dziwić, piszą o liderze detalu. Inne gazety robią to samo

  • Klik 28.07.2016

    Czy WH wściekły się z tymi informacjami o Biedrze!! Tego już nie da się czytać! Ile oni Wam płacą za tę ciągłą kryptoreklamę?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.