11.05.2020/12:23

Szykuje się wielki powrót jednorazowych foliówek?

Zwolennicy jednorazówek próbują udowodnić, że plastikowe reklamówki zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem. O sprawie pisze "Time".

Jeszcze kilka tygodni temu niektóre regiony USA wprowadzały zakaz używania foliówek i ograniczały dostęp do innych plastikowych artykułów jednorazowego użytku, jak słomki, sztućce, kubeczki czy mieszadełka do kawy. Jednak wraz z rozszerzającą się pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych obserwuje się ponowny zwrot w stronę plastiku - pisze noizz.pl. 

Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych zaapelowało do władz w niektórych stanach, by te jeszcze raz pochyliły się nad zakazami używania reklamówek. W liście napisano, że wycofywanie tworzyw sztucznych jest zbyt pochopne i stanowi „zagrożenie dla konsumentów i pracowników”. Autorzy listu dodali, że jednorazówki najczęściej od razu trafiają do śmieci, przez co konsumenci minimalizują kontakt z potencjalnym wirusem. W sieci pojawiło się bardzo wymyślne porównanie mówiące o tym, że torby materiałowe są nośnikiem zarazy i zachowują się jak szalka Petriego, czyli sprzęt laboratoryjny stosowany do namnażania mikroorganizmów.

Badania mówią jednak co innego. Kilka dni temu "Time" podał, że wirus utrzymuje się na plastiku dłużej niż na większości innych materiałów. W podobnym tonie dla “Guardiana” wypowiadała się Ivy Schlegel z amerykańskiego Greenpeace. Jak mówi: “To fałszywie narracje, które wykorzystują lęk przed koronawirusem. Jej zdaniem plastikowa reklamówka również może przenosić drobnoustroje - zarówno na kasjerów, klientów, ale także na pracowników służb komunalnych, którzy zajmują się wywozem i przetwarzaniem odpadów.

Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych jest jednak bardzo skuteczne. Władze San Francisco, które zakazały plastikowych toreb w 2007 roku, poprosiły swoich mieszkańców, by ci przynajmniej do końca czerwca zrezygnowali z toreb wielokrotnego użytku. Na jakiś czas restrykcyjne przepisy przeciwko tworzywom sztucznym zawieszono w Oregonie. Stan Nowy Jork, który podobny zakaz wprowadził w życie w marcu tego roku, jeszcze przez miesiąc nie będzie egzekwował nowego prawa.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klient 11.05.2020

    W wielu sklepach nie ma nawet toreb papierowych czy bawełnianych... Plastik jest wszędzie, po prostu wszędzie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.