28.04.2020/08:21

Tarcza antykryzysowa 3.0: rząd wycofuje się z pomysłu zwalniania mailem po fali krytyki

Zwolnienia wysyłane mailem, obniżony wymiar czasu pracy i pensji o 10 proc. bez zgody pracowników, brak zwolnień grupowych i odpraw – m.in. takie pomysły zawierał projekt tarczy antykryzysowej 3.0, który wczoraj opisywała „Rzeczpospolita”. Dziś dziennik informuje, że rząd z pomysłów się wycofał, bo nie pozostawiły na nich suchej nitki związki zawodowe.

Tarcza antykryzysowa 3.0 miała umożliwić firmom łatwiejsze cięcia etatów  i łatwiejsze dostosowanie do trudnej sytuacji rynkowej. Sęk w tym, że w pewien sposób umożliwiała ona pracodawcom pomijanie kodeksu pracy, co nie spodobało się związkom zawodowym. Chodzi m.in. o propozycje, by pracodawca mógł obniżyć wymiar czasu pracy i wynagrodzenie o 10 proc. bez zgody pracownika, a wypowiedzenie umowy można byłoby wysłać mailem. Projekt przewidywał także zawieszenie stosowania postanowień porozumień zbiorowych i ograniczenie wysokości odpraw, umożliwiał zwolnienie bez procedury zwolnień grupowych, pozwalał na wysłanie pracowników na tzw. przymusowy urlop, umożliwiał też firmie dysponowanie zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

NSZZ Solidarność zadeklarował w poniedziałek przygotowanie akcji protestacyjnych i nazwał propozycję wolną amerykanką i zamachem na działania związków zawodowych. W południe okazało się jednak, że rząd z kontrowersyjnych pomysłów się wycofuje i tłumaczy, że na razie konsultuje je z różnymi stronami, ale żadnych decyzji nie podjął. Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność, uważa, że związki nie miały w tej kwestii nic do powiedzenia, bo rząd nie konsultował z nimi swoich pomysłów. – Ale jeśli tych szkodliwych rozwiązań nie będzie, to tym lepiej. Trudno zrozumieć, jak zgoda na szybkie, masowe zwolnienia miałaby pomóc w ochronie miejsc pracy. To tak jak leczenie choroby eutanazją – komentuje Lewandowski dla „Rzeczpospolitej”.

Więcej informacji na ten temat na łamach „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.