18.11.2019/11:39

Technologia 5G przyspieszy rewolucję cyfrową w polskim handlu detalicznym [RAPORT]

Handel detaliczny jest i pozostanie jednym z liderów cyfryzacji. Katalizatorem cyfrowej rewolucji detalu będzie rozwój sieci 5G. Powstaną zupełnie nowe modele sprzedaży. Nastąpi automatyzacja wielu procesów logistycznych i sprzedażowych. Zmieni się zarówno handel online, jak i stacjonarny – raport firmy analitycznej Polityka Insight.

Wartość rocznych obrotów w handlu detalicznym w Polsce szacuje się na blisko 600 mld złotych, z czego niemal połowa przypada na sektor produktów szybkozbywalnych. Równocześnie branża ta jest jedną z najbardziej konkurencyjnych – rywalizują w niej sklepy stacjonarne różnych formatów, platformy aukcyjne i sklepy internetowe. Z tych powodów marże są dość niskie, a sklepy szukają nowych możliwości, które podniosą obroty, obniżą koszty lub usprawnią zarządzanie placówkami. Branża handlowa chętnie inwestuje w innowacje, które – mimo początkowo wysokich kosztów – w długim terminie przynoszą dodatkowe zyski i zwiększają zadowolenie klientów. Handel detaliczny jest i będzie jednym z liderów rewolucji cyfrowej.

Handlowcy inwestują między innymi w automatyzację obsługi, pozwalającą skierować pracowników do innych zadań, personalizację oferty, czyli dostosowany do potrzeb indywidualnego konsumenta marketing i doradztwo, a także optymalizację zarządzania sklepem. W tym celu właściciele sieci handlowych coraz częściej korzystają z jednej strony z rosnącej liczby czujników i sensorów, z drugiej – z nowych możliwości, jakie daje szybka analiza dużej ilości danych wykonywana przez sztuczną inteligencję. Bez wątpienia katalizatorem dalszych zmian w tej branży będzie rozwój sieci 5G. Z biegiem czasu pozwoli na wprowadzenie zupełnie nowego modelu sprzedaży – towary będą automatycznie uzupełniane i dostarczane do domu klienta, a zakupy w sklepach stacjonarnych odbywać się będą całą dobę, bez kolejek, konieczności płacenia przy kasie czy niedoboru towarów.

– Upowszechnienie się technologii 5G sprawi, że tsunami danych, którego już dziś doświadczamy, jeszcze przybierze na sile. To dla biznesu szansa na tworzenie nowych, bardziej dopasowanych do potrzeb klientów produktów i usług. W ten sposób będziemy mieć coraz więcej najcenniejszego zasobu Gospodarki 4.0 – danych. A właśnie dane pozwalają m.in. pełniej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do rozwoju biznesu i wyróżnienia się spośród konkurencji. To szansa, na którą trzeba się przygotować już dziś – przekonuje Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Nowe technologie wesprą rozwój internetu rzeczy

Upowszechnienie chmury obliczeniowej, postępy w uczeniu maszynowym i rozwój sztucznej inteligencji wraz ze spadającymi kosztami produkcji czujników i wprowadzeniem nowego standardu sieci (5G) przyspieszą wprowadzenie tzw. internetu rzeczy. Nowa sieć połączy ze sobą miliony urządzeń – od sprzętu AGD przez inteligentne liczniki energii i systemy monitoringu po samochody autonomiczne – które zmienią sposób dokonywania zakupów, transportu towarów czy zarządzania kadrami.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Jakob 23.11.2019

  Wraz z wejściem 5G wchodzimy w nową rzeczywistość technologiczną. Postęp jest nieunikniony, czy się to komuś podoba czy nie. A dla fanów technologii jest to niemała gratka. Ja się tam tym jaram.

 • piter 21.11.2019

  Świat idzie do przodu wdrażając nowy standard 5G, Polska debatuje o normach PEM które już dawno obowiązują w innych rozwiniętych krajach.

 • Woytek 20.11.2019

  To skorzystają na tym i klienci i przedsiębiorstwa.

 • Malas 19.11.2019

  I bardzo dobrze. Trzeba się rozwijać. Czytałem trochę o tym jakie nowe możliwości da 5G i przyszłość zapowiada się ciekawie.

 • dokman 19.11.2019

  Obecnie postęp technologiczny jest rzeczą naturalną, kolejnym etapem jest własnie wprowadzenie sieci 5G, po co robić z tego sensację,.

 • beznadziejna przyszłość 18.11.2019

  Szczerze to przeczytałem całe te lobbystyczne wypociny i stwierdzam, że obecny stan rzeczy jest zdecydowanie lepszy i bardziej przyjazny klientowi, po cholerę taka rewolucja jak obecnie wszystko dobrze funkcjonuje i po co tak udziwniać? Nikt nie narzeka, że sprzedaży nie ma. Wszystko dobrze działa, jakoś czarno to widzę taki model, w którym klient, żeby wejść do sklepu musi mieć albo konto albo pobrać aplikację smartfonową a za swoje zakupy płacić tylko bezgotówkowo( jakby gotówka była czymś odrażającym). Sprzedawcy byli i są potrzebni, kasy także są potrzebne. Rezygnacja z czego tylko się da, żeby montować jakieś czujniki danych albo monitorować zachowanie klientów czy inne zabiegi manipulacyjne robić to Orwell się kłania. Tresura jak zwierzęta w zoo. Do d*py z taką przyszłością handlu, gdzie nawet te proponowane rozwiązania nie są dyskutowane z klientami tylko zapewne mają być odgórnie narzucone bo takie widzimisię ma marketing, nie pyta się nikogo o zdanie czy zgodę, żałosne maniery

 • hasana 18.11.2019

  Taka rewolucja na pewno się przyda, a słyszałem że 5G będzie miało niemałe możliwości więc, handlowcy będą mieli pole do popisu.

 • tomik 18.11.2019

  To kolejny sektor, który może mocno się rozwinąć po wprowadzeniu sieci 5G.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.