01.06.2017/13:38

Tesco dostarczyło przesyłkę z żywnością z wykorzystaniem … robota

Ta próbna dostawa może na zawsze zmienić handel detaliczny. W ramach testu Tesco UK dostarczyło klientowi zakupy spożywcze z wykorzystaniem autonomicznego robota – donosi brytyjski dziennik The Sun. Próba się udała, teraz market może rozpocząć wdrażanie nowej technologii, co zapewne potrwa kilka lat.

Robot to sześciokołowy pojazd, wyprodukowany przez firmę Starship Technologies, która wcześniej podobne testy prowadziła z należącym do firmy Takeaway.com serwisem JustEat oraz firmą kurierską Hermes. Napędzany jest elektrycznie, porusza się z prędkością ok. 6 km na godzinę i może dostarczać przesyłki w promieniu ok. 5 km od sklepu czy punktu załadunku.

Pojazd wyposażony jest w GPS, ma na pokładzie 9 kamer, które służą do orientacji w terenie, ale mogą też być wykorzystywane jako system przeciwkradzieżowy – obraz wysyłany jest w czasie rzeczywistym na Youtube. Maszyna potrafi omijać przeszkody terenowe, wjeżdża na schody i krawężniki o wysokości do 20 cm, porusza się w ruchu ulicznym i potrafi nawigować wśród przechodniów.

Robot jest wyposażony także w mikrofony i głośniki oraz system rozpoznawania mowy, dzięki czemu przyjmuje i odpowiada na komunikaty głosowe. Jak donosi The Sun, Tesco jest bardzo zadowolone z pierwszej próby. Rzecznik firmy powiedział, że próba z robotem przeprowadzona została w ramach inicjatywy Tesco Now, na zasadzie partnerstwa z firmą technologiczną oraz że dostarczyła ona wielu cennych informacji, które będą analizowane przed podjęciem dalszych działań.

Jeśli system zostanie wdrożony, pracę mogą stracić setki osób zatrudnionych przy dostarczaniu przesyłek. Według firmy Starship Technologies jeden operator wystarczy do monitorowania pracy ok. 100 robotów, musi bowiem interweniować wyłącznie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń – podsumowuje The Sun.

Źródło: thesun.co.uk

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.