18.05.2017/13:57

Tesco i Booker mają się połączyć do końca 2017 r.

Brytyjska firma dystrybucyjna Booker ujawniła, że oczekuje fuzji z Tesco pod koniec tego roku lub na początku 2018 r. – informuje Planet Retail. Ta informacja pojawiła się przy okazji publikacji wyników finansowych dystrybutora i operatora Cash&carry za cały 2016 r.

Sprzedaż Bookera wyniosła w 2016 r. 5,3 mld funtów (+6,7%), sprzedaż LfL wzrosła o 0,5%, sprzedaż LfL dla cateringu wzrosła o 4,4%, zysk operacyjny wyniósł 176,1 mln funtów (+14%), a zysk przed opodatkowaniem 174 mln (+15%).

Zdaniem Planet Retail rozwój cateringowej części biznesu Bookera stanowi dla Tesco argument za połączeniem obu firm i rosną szanse, że zarządowi uda się pokonać opór części akcjonariuszy w tej kwestii.

Prawie wszystkie dane finansowe były Bookera pozytywne, od przychodów aż po zyski. Co ważne, rosła sprzedaż LfL – o 0,5% r/r. To dodaje wagi argumentom, że Tesco chce się połączyć z dochodowym biznesem i może rozwiać obawy niektórych dużych akcjonariuszy, że firma przepłaca za Bookera. Ważny jest wzrost sprzedaży do firm cateringowych o 4,4%, ponieważ jednym z argumentów Tesco za połączeniem z hurtownikiem było zyskanie dostępu do biznesu gastronomicznego. Ten rynek rośnie i Tesco ma nadzieję korzystać na tym przez fuzję z Bookerem.

Najnowsze dane finansowe Bookera wzmacniają szanse tego projektu, choć wciąż do pokonania zostają potencjalne bariery ze strony urzędu ds. konkurencji, a ponadto konieczne jest uzyskanie zgody akcjonariuszy obu firm. Ten deal wciąż jeszcze nie jest przesądzony, ale szanse na jego sfinalizowanie obecnie znacznie wzrosły.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.