11.10.2016/16:29

Tesco ma strategię, która ograniczy marnowanie żywności w Polsce i regionie

Do 2020 roku wszystkie sklepy Tesco w Polsce i Europie Środkowej umożliwią przekazywanie nadwyżek żywności potrzebującym.

Podczas konferencji „No food to waste”, która miała miejsce 11 października w Budapeszcie, Tesco ogłosiło iż do 2020 roku chce umożliwić organizacjom charytatywnym  odbieranie nadwyżek żywości ze wszystkich sklepów sieci. Dziś Tesco współpracuje z lokalnymi bankami żywności, przekazując produkty spożywcze bezpośrednio ze swoich największych sklepów. Jak dotąd, sklepy Tesco w Europie Środkowej łącznie przekazały ponad 5000 ton żywności, z której można przygotować ponad 12,5 miliona posiłków. Aż 2800 ton przypada na polskie sklepy Tesco.

- Jedna trzecia żywności na świecie jest marnowana, w samych tylko krajach Unii Europejskiej marnujemy corocznie 100 milionów ton produktów spożywczych rocznie. Jest to nieakceptowalne w sytuacji, gdy tak wiele osób na świecie cierpi z powodu niedożywienia - mówi Ian Hutchins, dyrektor działu komunikacji Tesco na rynkach międzynarodowych.

I wyjaśnia: - Jako firma odpowiedzialna społecznie, we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami charytatywnymi, chcemy walczyć z marnowaniem żywności i głodem na świecie. Rok temu ogłosiliśmy naszą wielką ambicję, by żaden produkt spożywczy, jeśli tylko nadaje się do spożycia, nie był w naszej sieci zmarnowany. Dzisiaj deklarujemy chęć głębszej współpracy z władzami i organizacjami pozarządowymi. Chcemy sprawić, by do 2020 roku wszystkie nasze sklepy w Europie Środkowej mogły oferować przekazywanie nadwyżek do lokalnych organizacji charytatywnych i tym samym pomagać ludziom w potrzebie.

Tesco chce pracować z władzami lokalnymi i organizacjami społecznymi, by wypracować wspierające tę inicjatywę rozwiązania prawne, ale i zapewnić, iż w każdym z krajów istnieją odpowiednie możliwości po stronie stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Podczas konferencji w Budapeszcie analizowano sposoby koordynacji wspólnych wysiłków na rzecz efektywnej walki z problemem marnowania żywności. Podczas wydarzenia, przedstawiciele federacji banków żywności z Polski, Czech, Słowacji i Węgier podpisali porozumienie dotyczące wspólnej pracy nad walką z marnowaniem żywności i efektywnym procesem przekazywania nadwyżek produktów spożywczych.

Patrick Alix, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Banków Żywności (FEBA) podkreślał: - Dla FEBA budowanie długofalowego partnerstwa w ramach lokalnych społeczności jest podstawą naszej misji walki z niedożywieniem i marnowaniem żywności. To strategiczne porozumienie, ogłoszone dziś przez Tesco i środkowoeuropejskie Banki Żywności po dwóch latach wspólnej pracy jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób firmy mogą wspierać nas w przezwyciężaniu zjawiska marnowania żywności.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.