25.07.2018/17:26

Tesco nazwało nową sieć dyskontów Jack's od imienia syna polskich imigrantów - Jacka Cohena

Nowy format Tesco – sieć dyskontowa pod szyldem Jack's – ma ruszyć już jesienią. Trwa nabór pracowników. W brytyjskiej prasie pojawiły się doniesienia, że nazwa firmy ma upamiętnić jej założyciela Jacka Cohena, Żyda z pochodzącej z Łodzi rodziny Kohen.

To już pewne – Tesco przygotowuje się do uruchomienia nowej sieci dyskontowej Jack's. Znane są pierwsze lokalizacje, trwa nabór pracowników, a przedstawiciel spółki zależnej Tesco złożył wniosek o rejestrację nazwy i logo sieci. Prawdopodobnie na podstawie treści wniosku brytyjskie media ustaliły, że nazwa jest formą upamiętnienia założyciela Tesco – Jacka Cohena.

Jack Cohen urodził się w 1898 r. Londynie i wychował w dzielnicy Whitechapel. Pochodził z rodziny żydowskich imigrantów, którzy na Wyspy przyjechali z Łodzi. Jego ojciec Avram Kohen był krawcem. Matka nosiła panieńskie nazwisko Sime Zaremba. Syna nazwali Jakub Edward Kohen, ale od najwcześniejszych lat wołano na niego Jack.

Jakub od 14 roku życia pracował jako czeladnik w zakładzie krawieckim ojca, jednak w pewnym momencie kariery zawodowej postanowił zostać sklepikarzem, co spowodowało zerwanie stosunków z ojcem. W 1917 r. zgłosił się na ochotnika do Royal Flying Corps, gdzie wykorzystywał umiejętności krawieckie przy szyciu pokrycia balonów i innych statków powietrznych. Służył we Francji, Egipcie i Palestynie. Zapadł na malarię i powrócił do Anglii, gdzie w 1919 r. został zdemobilizowany.

Po wojnie za pieniądze otrzymane po demobilizacji wynajął stoisko na targu Hackney na East Endzie, gdzie handlował nadwyżkami z magazynów wojskowych. Wkrótce stać go było na wynajęcie kolejnych stoisk i uruchomienie sprzedaży hurtowej. Początkowo w biznesie pomagali mu członkowie rodziny, ale stopniowo zatrudniał też zwykłych pracowników.

W 1924 stworzył markę Tesco. Nazwa pochodzi od inicjałów dostawców herbaty – T.E.Stockwella oraz od dwóch pierwszych liter nazwiska Jacka, wówczas już w zangielszczonej pisowni Cohen. Rozwijanie biznesu w stoiskach targowych stało się trudne, bo Jack nie mógł polegać na współpracownikach. Wyniósł się więc w inne miejsce i w 1931 r. otworzył dwa pierwsze sklepy Tesco w okolicy Becontree i Burnt Oak. Po ośmiu latach był już właścicielem sieci 100 sklepów!

W ekspansji pomogło mu pojawienie się nowych centrów handlowych. Ich właściciele często mieli problemy ze znalezieniem pierwszych najemców, bo kupcy niechętnie otwierali sklepy w pustych jeszcze obiektach. Dzięki doświadczeniu i odwadze, Cohen często podejmował to ryzyko i wypracował swoje sposoby na przyciągnięcie klientów. Deweloperzy chętnie mu pomagali, znacząco obniżając czynsze, bo dzięki niemu ludzie przychodzili do centrów, na czym korzystali inni handlowcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.